To o 25 proc. mniej niż we wrześniu i o 29 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Od początku roku zarejestrowano w sumie 10437 nowych ciągników – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Sprzedaż nowych ciągników wciąż nie wygląda najlepiej. Od stycznia do października nabywców znalazło 10437 traktorów, a więc o 1771 mniej niż w analogicznym okresie roku 2014.

Październik nie przyniósł poprawy sytuacji na rynku – zarejestrowano 650 nowych ciągników rolniczych, co oznacza kolejne spadki sprzedaży.

– Ten rok pokazuje jak bardzo polski rynek traktorów zależny jest od dopłat unijnych. W momencie, w którym wypłacane są środki z PROW, jak miało to miejsce w czerwcu br., sprzedaż rośnie o kilkadziesiąt procent, by w już w kolejnym miesiącu wrócić do poziomu zero. Takich pików nie było w tym roku za wiele, stąd ogólny wynik sprzedaży jest znacznie niższy niż przed rokiem. Sam październik nigdy nie należał do najlepszych, jeśli chodzi o sprzedaż traktorów, więc przy obecnej sytuacji na rynku, niska sprzedaż nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Podobał się artykuł? Podziel się!