Jeden z dwóch złotych medali za innowacje przyznanych przez jury targów otrzymała firma Kemper, która przy współpracy John Deere’m opracowała StalkBuster. Rozwiązanie które zaprezentował amerykański koncern na swoim stoisku wydaje się bardzo proste, a jednocześnie jak zapewniają przedstawiciele firmyt – bardzo skuteczne w walce z omacnicą prosowianką.

StalkBuster to moduł rozdrabniający ściernisko po kukurydzy, który jest montowany obecnie na przystawkę 8-rzędową Kemper 460 przeznaczoną do zbioru roślin kukurydzy na kiszonkę. Obracające się noże ustawione pod ostrym kątem do powierzchni ziemi uderzają płaską stroną noża z dużą prędkością i siłą w sterczące łodygi roślin rozdrabniające je na drobne włókna.

Istotne jest właśnie to, że łodygi są rozszarpywane a nie cięte na kawałki, dzięki temu nie pozostają całe fragmenty łodyg, w których mogłyby przetrwać larwy omacnicy. Dobrze rozdrobniony materiał to też mniej patogenów chorób grzybowych, które mogą zaatakować rośliny następcze.

Stalk Buster jest napędzany mechanicznie z wału i z pomocą przekładni kątowych. Każde śmigło z nożami kopiuje teren niezależnie od siebie.

Patrząc na rozwiązanie i płaską stronę noży którą uderzane są pozostałości roślin, nasuwa się pytanie ile trzeba zużyć dodatkowej energii do pracy tego narzędzia. Producent nie podaje o ile zwiększa się zapotrzebowanie na moc przy zastosowaniu modułu Stalk Buster, ale zapewnia, że i tak jest to rozwiązanie bardziej oszczędne niż standardowe dwa przejazdy: zbiór sieczkarnią a następnie rozdrabnianie pozostałości np. za pomocą mulczera.

Podobał się artykuł? Podziel się!