SupraSensor Technologies to projekt zapoczątkowany i rozwijany przez grupę naukowców ze Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem Dr Caldena Carrolla, w skład której wchodzą także: współzałożyciel August Sick, oraz profesorowie chemii; Darren W. Johnson, Michael Haley i Bruce Branchaud. Wszystkich łączy ogromne doświadczenie w swoich dziedzinach związanych zarówno z fizyką, chemią jak i prowadzeniem startupów i projektów badawczych z zakresu biochemii (August Sick).

 Field Nutrient Sensor (FNS) czyli polowy czujnik odżywienia gleby, jest niewielkim urządzeniem, które ma za zadanie badać poziom składników odżywczych zawartych w glebie. W tandemie z podobnym czujnikiem wilgoci, ma za pomocą sieci wysyłać dane o aktualnym stanie gleby (nawet do 200 pomiarów i raportów dziennie). Czujniki są wyposażone we własne zasilanie, mające wystarczyć na cały okres uprawy od siewu do zbiorów, oraz z pamięć do zapisywania danych.

 Celem takiego dokładnego monitorowania gleby, ma być przede wszystkim powstrzymanie przenawożenia pól, co przełoży się na znaczną poprawę stanu środowiska naturalnego, oszczędność pieniędzy jak i samą wydajność upraw.

 Póki co, system czujników FNS wciąż jest w fazie testów i na razie nie może być mowy o cenie. Jednakże, hasło jakie przyświeca twórcom to: „Molecular Sensing for the Masses", czyli "Czujniki molekularne dla każdego", można się więc spodziewać, że cena nie powinna być wygórowana, a przynajmniej w USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!