PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szybko i dokładnie - rozsiewacze do wapna

Szybko i dokładnie - rozsiewacze do wapna Spośród dostępnych na rynku maszyn każdy może wybrać coś dla siebie; Fot. Materiały prasowe

Autor: Karol Wieteska

Dodano: 20-05-2017 07:32

Jednym z bezpośrednich powodów zbyt rzadkiego wapnowania pól bywa brak odpowiedniego sprzętu. To problem, z którym najczęściej mierzą się małe i średnie gospodarstwa.Nie raz przekonywaliśmy już na naszych łamach, że jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, chcąc osiągać wysokie plony, jest uregulowanie odczynu gleby. To podstawy zabieg agrotechniczny otwierający drogę do podniesienia kultury roli i uzyskiwanych plonów. Niestety, wciąż bardzo dużo gospodarstw nie docenia znaczenia uregulowanego odczynu gleby, skazując się na wymierne straty ekonomiczne. Jednak często bywa tak, że rolnicy są świadomi roli wapna, jednak nie wykonują wapnowania pól tak często, jak powinni. Jednym z powodów jest brak odpowiedniego sprzętu. Wapno granulowane, które można rozsiać niemal każdym rozsiewaczem do nawozów, jest zbyt drogie do wapnowania mającego na celu podnoszenie pH. Z kolei takie rozsiewacze nie radzą sobie z wapnem sypkim, które ze względu na przystępniejszą cenę jest najczęściej stosowane do wapnowania pól.

Niestety, typowy rozsiewacz do wapna jest maszyną w małym i średnim gospodarstwie używaną tylko przez krótki czas w roku. O inwestycji w taką maszynę warto jednak pomyśleć grupowo, np. z kilkoma innymi rolnikami. Wtedy zakup będzie racjonalny, a wyższe pH szybko przełoży się również na lepszy plony.

Ile trzeba zapłacić za nowe rozsiewacze wapna? Najmniejsze dostępne na rynku maszyny tego typu mają ładowność od 400 kg, a możliwości największych przekraczają 27 t. Jednak zalecane dawki wapna na ha zazwyczaj liczymy w tonach, zatem w dalszej części sprawdzimy ofertę kilku większych maszyn, w których rozwiązania techniczne czasami pozwalają również na rozsiew nawozów mineralnych.

AGRO-MASZ

W ofercie firmy znajdziemy tylko jeden rozsiewacz, ale o dużej, bo wynoszącej 8,2 tys. l, pojemności. Maszyna wyposażona jest w taśmowy przenośnik podłogowy, który napędzany jest od koła jezdnego (załączanie napędu podobnie jak regulacja zasuwy dozującej odbywa się hydraulicznie), a napęd na tarcze przenoszony jest z WOM ciągnika. Sporą zaletą maszyny są koła w rozmiarze 460/85R34, które ułatwiają poruszanie się po polu i sprawiają, że do współpracy wystarczy już ciągnik o mocy od 100 KM. Cena rozsiewacza również została ustalona na konkurencyjnym poziomie 48 tys. zł (wszystkie podane ceny są kwotami netto).

POMOT CHOJNA

Firma znana z produkcji wozów asenizacyjnych posiada w swojej ofercie także szeroką, bo obejmującą 7 modeli, gamę rozsiewaczy do wapna i nawozów. Możliwości ładunkowe maszyn z Chojny wynoszą od 2 t w przypadku rozsiewacza UPR 2, a kończą się na ponad 27 t w przypadku maszyny o oznaczeniu UPR 27. Wszystkie maszyny produkowane są na licencji nowozelandzkiej firmy Transpread i wyposażone są w przenośniki łańcuchowe, które napędzane są od koła jezdnego. Do napędu tarcz wysiewających służą natomiast silniki hydrauliczne, których prędkość obrotowa jest regulowana, by zapewnić żądaną szerokość rozrzutu, wynoszącą dla wapna w przypadku najmniejszych rozsiewaczy do 12 m, a w największych konstrukcjach do 18 m. Ceny rozpoczynają się od 46,1 tys. zł, jeśli chodzi o maszynę UPR 4 o ładowności 4 t. Najpopularniejsze rozsiewacze o ładownościach 7 i 10 t kosztują odpowiednio od 62,9 tys. zł za rozsiewacz UPR 7 oraz 82,7 tys. zł za UPR 10.

LISICKI

Firma Lisicki z Rawy Mazowieckiej ma w swojej ofercie prosty rozsiewacz o pojemności 3 tys. l. Maszyna to nic innego jak rozsiewacz RCW 3, który produkował kiedyś Agromet Brzeg (firma Lisicki odkupiła dokumentację i prawa do produkcji). Konstrukcja wyposażona jest w pasowy przenośnik napędzany od WOM ciągnika (służy również do napędu tarcz), a do współpracy z nią wystarczy ciągnik o mocy 60 KM. Niewątpliwą zaletą jest niewygórowana cena maszyny, wynosząca 22 tys. zł.

UNIA GROUP

Największy polski producent maszyn rolniczych w swojej ofercie posiada aż 11 modeli rozsiewaczy do wysiewu wapna. Najmniejszy z dostępnych modeli RCW (tak nazywa się ta seria maszyn) ma pojemność 3 tys. l, a największy może pomieścić 10 tys. l ładunku. Rozsiewacze wyposażone są w mechaniczny napęd tarcz i taśmy podającej od WOM ciągnika. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli z linii RCW Plus, która obejmuje maszyny o pojemnościach 5,5 oraz 8,2 tys. l, napęd taśmy jest przenoszony hydraulicznie, a tarcze napędzane są od WOM. Standardowym wyposażeniem są tutaj wąskie koła w rozmiarze 340/85R48 lub 20,8R42, które sprawdzą się przy nawożeniu nawozami mineralnymi w ścieżkach przejazdowych. Oprócz tych dwóch serii maszyn w ofercie znajdziemy także rozsiewacze RCW Premium, które wyposażone są w zbiorniki o pojemnościach 5,5 oraz 8,2 tys. l. Tym, co odróżnia te maszyny od pozostałych, są koła balonowe w rozmiarach 18,4 x R30 lub 23,1R26, które sprawdzą się przy nawożeniu np. użytków zielonych. Wszystkie maszyny RCW można także wyposażyć w komputer sterujący Superior, który utrzyma m.in. stałą dawkę wysiewu na hektar w zależności od prędkości jazdy. Ceny najmniejszych rozsiewaczy RCW o pojemności 3 tys. l rozpoczynają się od 48,9 tys. zł. 66,7 tys. zł zapłacimy za model RCW Premium 5500 i 81,4 tys. zł za model RCW Plus 8200.

AMAZONE

Niemiecka firma posiada w swoim portfolio dwa modele rozsiewaczy, które sprawdzą się przy rozsiewie wapna. Są to modele serii ZG-B o pojemnościach 5,5 tys. l oraz 8,2 tys. l. Maszyny dostępne są w 5 wersjach wyposażenia różniących się sposobem napędu podajnika taśmowego (od WOM lub za pomocą hydrauliki) oraz napędem tarcz wysiewających, które podobnie jak podajnik mogą być napędzane za pomocą WOM ciągnika lub silnikiem hydraulicznym. W zależności od wersji różnią się one także komputerem sterującym i opcjami wspomagającymi precyzyjne nawożenie zarówno wapnem, jak i nawozami mineralnymi (np. możliwością wyposażenia w system ważenia), do czego zostały głównie stworzone. Ceny najprostszych wersji, czyli modeli ZG-B Specjal, wynoszą odpowiednio dla pojemności 5,5 tys. l od 100 tys. zł, a dla maszyn o ładowności 8,2 tys. l jest to cena 125 tys. zł.

SULKY

Francuska firma do rozsiewu wapna dedykuje maszyny należące do serii XT. W jej skład wchodzi 6 modeli o pojemności od 7,2 do 15,5 tys. l. Układ przeniesienia napędu na podajnik taśmowy jest realizowany z koła jezdnego rozsiewacza za pomocą koła zębatego i łańcucha, co - jak zapewnia producent - powoduje, że system jest bezpoślizgowy i nie wpływają na niego zmiany koła i ogumienia (układ jest załączany hydraulicznie z ciągnika). Jeśli zaś chodzi o napęd tarcz wysiewających, to może się on odbywać mechanicznie z WOM ciągnika lub hydraulicznie.

Ciekawa opcją, która jest rzadko spotykana u innych producentów, jest możliwość stosowania belki wysiewowej do nawozów pylistych, której szerokość wynosi w zależności od wielkości rozsiewacza od 9 do 14 m. Katalogowa cena modelu XT 100 o pojemności 7,2 tys. l z mechanicznym napędem tarcz wynosi 122 tys. zł, a jeśli zechcemy doposażyć maszynę w belkę do wysiewu nawozów pylistych, trzeba do tej kwoty doliczyć około 43 tys. zł.

 

Artykuł ukazał się w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • robson 2017-05-22 09:28:59
  uuu jak niepotrafita przeliczyć sobie ceny n/b to co tu się dziwić, że gospodarka od 50 lat liczy se te 5-10 ha i bida piszczy głośniej niż myszy w stodole
 • Kulfon 2017-05-22 07:58:22
  Rzecz w tym że tak naprawdę niewielu rolników ma pojecie o wapnowaniu. przede wszystkim wapno to najtańszy nawóz. Każde rozwojowe gospodarstwo jest na wacie i rolnika interesuje cena netto. Jeśli ktoś twierdzi że wapno ciężko rozrzucić to prawdopodobnie ma doświadczenie tylko ze starym poczciwym piastem który niewiele potrafi, znam takich co mówią że wapno się pyli podczas siewu i cały nawóz z niego się ulatnia. itd. Nic nie zastąpi poczciwego wapna.
 • Tomasz 2017-05-21 18:37:15
  Bełkot nie artykuł. Mój znajomy do wszystkich zabiegów wynajmuje sprzęt. Nawet ciągnika nie ma.
  Co do pomotu Chojna, to banda zlodzieji wykorzystują naiwnych niewolników
 • inzynier 2017-05-21 07:07:17
  Do timi: prawdziwa cena to cena netto, taka uczciwa kapitalistyczna cena. Cena brutto to cena z komunistycznym podatkiem, wymyślonym, żeby ludzie byli biedniejsi. Przy wynagrodzeniach, też jest brutto, tylko znów, pracownik nigdy tego brutto nie zobaczy na oczy, bo komuna potrąca podatek.
 • Bred 2017-05-20 22:33:04
  Autor chyba zapomial o najlepszym rozsiewacz do.wapna jak i nawozu. Drogi Autorze - słyszałeś kiedyś o BREDALU
 • Ludwik 2017-05-20 21:00:37
  wolę za tą kasę kupić wapna granulowanego. Resztę zostawię sobie na przyjemności. np. dziś wieczorem wbija do mnie na chatę młoda studentka z pgrowskiego czworaka, oj będzie się działo. Ona zadowolona, że wpadnie kilka stówek, ja również bo wspomogę...
 • T9 2017-05-20 14:29:21
  Chyba bym nie potrafił liczyć żeby kupić rozsiewacz do wapna za 100 tys. uzywac go dwa dni w roku do tego wapno i te koszty potem znajdź w pszenicy .Za samą cenę rozsiewacza mam wapna granulowanego na parę lat i sieje tym co mam do nawozu. Efekty od zaraz nie trzeba ładować ton pokruszonego kamulca który nic nie daje i ciężko go rozrzucic
 • timi 2017-05-20 11:22:00
  Do autora! Kwota netto nie jest ceną tylko wartością księgową nie mającą znaczenia dla rolnika. Cena jest wartością transakcyjną i w polskim prawie zawsze powinno się podawać ją brutto. Przejdź się do biedronki i popatrz na półkę. Podawanie cen natto to zwykłe kapitalistyczne oszustwo.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.103.13
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!