Nie raz przekonywaliśmy już na naszych łamach, że jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, chcąc osiągać wysokie plony, jest uregulowanie odczynu gleby. To podstawy zabieg agrotechniczny otwierający drogę do podniesienia kultury roli i uzyskiwanych plonów. Niestety, wciąż bardzo dużo gospodarstw nie docenia znaczenia uregulowanego odczynu gleby, skazując się na wymierne straty ekonomiczne. Jednak często bywa tak, że rolnicy są świadomi roli wapna, jednak nie wykonują wapnowania pól tak często, jak powinni. Jednym z powodów jest brak odpowiedniego sprzętu. Wapno granulowane, które można rozsiać niemal każdym rozsiewaczem do nawozów, jest zbyt drogie do wapnowania mającego na celu podnoszenie pH. Z kolei takie rozsiewacze nie radzą sobie z wapnem sypkim, które ze względu na przystępniejszą cenę jest najczęściej stosowane do wapnowania pól.

Niestety, typowy rozsiewacz do wapna jest maszyną w małym i średnim gospodarstwie używaną tylko przez krótki czas w roku. O inwestycji w taką maszynę warto jednak pomyśleć grupowo, np. z kilkoma innymi rolnikami. Wtedy zakup będzie racjonalny, a wyższe pH szybko przełoży się również na lepszy plony.

Ile trzeba zapłacić za nowe rozsiewacze wapna? Najmniejsze dostępne na rynku maszyny tego typu mają ładowność od 400 kg, a możliwości największych przekraczają 27 t. Jednak zalecane dawki wapna na ha zazwyczaj liczymy w tonach, zatem w dalszej części sprawdzimy ofertę kilku większych maszyn, w których rozwiązania techniczne czasami pozwalają również na rozsiew nawozów mineralnych.

AGRO-MASZ

W ofercie firmy znajdziemy tylko jeden rozsiewacz, ale o dużej, bo wynoszącej 8,2 tys. l, pojemności. Maszyna wyposażona jest w taśmowy przenośnik podłogowy, który napędzany jest od koła jezdnego (załączanie napędu podobnie jak regulacja zasuwy dozującej odbywa się hydraulicznie), a napęd na tarcze przenoszony jest z WOM ciągnika. Sporą zaletą maszyny są koła w rozmiarze 460/85R34, które ułatwiają poruszanie się po polu i sprawiają, że do współpracy wystarczy już ciągnik o mocy od 100 KM. Cena rozsiewacza również została ustalona na konkurencyjnym poziomie 48 tys. zł (wszystkie podane ceny są kwotami netto).

POMOT CHOJNA