W porównaniu z notowaniem sprzed tygodnia, olej napędowy jest sprzedawany w detalu średnio o 6 gr/l taniej. Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,37 zł/l (-8 gr/l od ubiegłego tygodnia); najdroższy zachodniopomorskie: 4,55 zł/l (-5 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to podkarpackie: -12 gr/l, przy średniej 4,44 zł/l - informuje Polska Izba Paliw Płynnych.

Ropa Brent na giełdzie w Londynie notowała dziś rano +0,12% (-2% w skali tygodnia i -10% od początku marca). Amerykańska WTI odpowiednio: +0,23%, -2% i -11%. Dla gatunkiem referencyjnym jest Brent i mimo że polskie rafinerie przerabiają ropę rosyjską, cena jej zakupu ustalana jest w odniesieniu do ceny Brent.

W portach przeładunkowych ARA (Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpia) paliwa notują dziś: benzyna +0,05% (-3% w skali tygodnia i -5% od 1 marca), a olej napędowy -0,11% (+1,36% w skali tygodnia i -10% od 1 marca), co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się odpowiednich korekt cenników polskich rafinerii i polskich stacji – podwyżek cen benzyny i obniżek oleju napędowego - informuje PIPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!