Najprostszym rodzajem zawieszenia stosowanym w kosiarkach dyskowych jest zawieszenie boczne. Niewątpliwie ma ono kilka istotnych zalet, przede wszystkim prostotę i lekkość konstrukcji, a co za tym idzie - stosunkowo niskie koszty zakupu i małą awaryjność. Wadą jest z kolei jakość pracy, która na nierównych łąkach może nie być zadowalająca. Wyższą jakość pracy można osiągnąć, pracując kosiarką z centralnym zawieszeniem belki tnącej, gdzie sworzeń ramienia utrzymującego część z listwą tnącą jest umieszczony nad jej środkiem ciężkości. Lepsze właściwości tego sposobu zawieszenia wynikają z równego rozkładu masy belki oraz z mniejszych różnic w jej wychyleniu. Właśnie maszynę o takiej konstrukcji - kosiarkę SaMasz KDTC 300 o szerokości roboczej 3 m - sprawdziliśmy w teście "Farmera". Katalogowa cena kosiarki opiewa na 31 857 zł brutto.

SPRAWDZONA LISTWA

W skład serii kosiarek dyskowych KDTC wchodzą trzy zasadnicze modele, różniące się szerokością roboczą: 2,6; 3 i 3,4 m. Do tego dochodzą jeszcze maszyny wyposażone w różne kombinacje dodatkowego osprzętu: spulchniacz pokosu z bijakami stalowymi lub wykonanymi z lekkiego tworzywa sztucznego oraz z kondycjonerem walcowym.

Wszystkie kosiarki KDTC zostały wyposażone w listwę tnącą PerfectCut. To sprawdzony produkt wytwarzany we własnym zakresie w białostockiej fabryce SaMaszu. Listwa jest stosowana zarówno w kosiarkach z bocznym systemem zawieszenia KDT, jak również z układem centralnym, kosiarkach czołowych, ciąganych oraz zestawach koszących. Tylko seria kosiarek Samba jest wyposażana w listwę LiteCut, która konstrukcyjnie jest taka sama jak PerfectCut, ale jest zbudowana z nieco mniejszych podzespołów o niższej masie.

W testowanym modelu KDTC o szerokości roboczej 3 m, na listwie tnącej umieszczono 7 owalnych dysków wykonanych z hartowanej stali borowej. Na każdym z nich zaczepione są po 2 noże. Napęd na listwę jest przenoszony z WOM za pośrednictwem dwóch przekładni kątowych. Pierwsza odbiera moment obrotowy z WOM ciągnika i przekazuje go znowu za pomocą wału przegubowo-teleskopowego do drugiej przekładni umieszczonej za pierwszym dyskiem. Wewnątrz listwy pracują koła zębate w kąpieli olejowej. Producent zaleca wymianę oleju raz na trzy sezony (6 litrów oleju 80W90). Po stosunkowo krótkim okresie użytkowania maszyny trudno mieć jakiekolwiek uwagi do pracy napędu, który podobnie jak listwa tnąca pracuje stosunkowo cicho.