CenterLine 220 to najprostszy nawigator rolniczy wspomagający jazdę równoległą w ofercie firmy TeeJet.

Kosztuje 3,5 tys. zł i w przeciwieństwie do droższych urządzeń firmy, na przykład z serii Matrix, praktycznie nie ma możliwości rozbudowy do automatyki sterowania lub zarządzeniem sekcjami opryskiwacza. Urządzenie pracuje w oparciu o sygnał satelitarny EGNOS pozwalający uzyskać dokładność przejazdu do 30 cm. Oczywiście, to za mało do wymagającego dużej precyzji siewu nasion, ale wystarczająco precyzyjnie do zabiegów, w których nie przeszkadzają minimalne nakładki, np. podczas rozsiewania nawozów czy wykonywania oprysków. CenterLine 220 okazuje się przydatny zwłaszcza wtedy, gdy nie można skorzystać ze ścieżek technologicznych. Dlatego doskonale sprawdzi się w gospodarstwach, w których brakuje siewnika z możliwością zakładania takich ścieżek - prosta nawigacja do jazdy równoległej jest dużo tańsza niż nowy siewnik.

Prosty montaż i obsługa

Co ważne, sygnał EGNOS jest darmowy (wyższe dokładności wymagają opłacania abonamentu), a obsługa CenterLine 220 okazuje się banalnie prosta. Montaż urządzenia trwa dosłownie kilkanaście sekund. Specjalny przegubowy uchwyt zakończony jest z jednej strony gumową przyssawką do mocowania na szybie. Jest to dość skuteczne rozwiązanie, wystarczy docisnąć uchwyt do szyby i przekręcić ramię zaciskowe. Mimo wielu wstrząsów i długiego okresu testowania, nawigacja nigdy nie oderwała się od szyby. Zresztą nawet gdyby do tego doszło, prawdopodobnie nic by się jej nie stało, gdyż boki urządzenia zabezpieczono gumową powłoką.

W skład zestawu wchodzi przewód umożliwiający zasilanie bezpośrednio z akumulatora bądź za dopłatą z zapalniczki.

Podłączenie pod zapalniczkę jest prostsze, ale trzeba najpierw sprawdzić, czy po przypadkowym unieruchomieniu silnika nadal będzie tam napięcie.

Jeśli nie, zostaną utracone ustawienia zapisane w nawigacji. Oczywiście do urządzenia trzeba podłączyć jeszcze antenę do odbioru sygnału GPS. Żeby był on dokładny, antena koniecznie musi znajdować się na dachu ciągnika, umieszczona precyzyjnie w jego wzdłużnej osi. Natomiast kabel dla uniknięcia zakłóceń powinien być poprowadzony w odległości minimum 45 cm od odbiorników fal radiowych.