Agregat uprawowo-siewny to narzędzie, dzięki któremu można wykonać uprawę przedsiewną i siew za jednym przejazdem. A to generuje oszczędności w zużyciu paliwa i skraca czas pracy. Jednak na takie zestawienie, a dokładniej jego pracę, trzeba spojrzeć również z bardzo ważnego – agrotechnicznego punktu widzenia. Gleba musi zostać przed siewnikiem odpowiednio spulchniona, a następnie wyrównana i zagęszczona, a do tego potrzebne jest odpowiednio zestawione narzędzie uprawowe, które musi dodatkowo świetnie współgrać z siewnikiem. W teście Farmera sprawdziliśmy nowy produkt firmy Beckmann Volmer Zei Żukowo (dawny POM Żukowo) – bierny agregat uprawowy Combipack SK z hydraulicznym układem wspornikowym.

PLUS ZA ELEMENTY UPRAWOWE

Testowany agregat RF to konstrukcja o 3-metrowej szerokości roboczej. W jej skład wchodzą dwa zespoły robocze: z przodu – umieszczone na dwóch belkach 23 sprężynowe zęby, z tyłu – wał crosskill o średnicy 50 cm. Redlice zębów mogą efektywnie spulchniać glebę na głębokości w zakresie od 4 do 16 cm. Regulacja zagłębienia jest przeprowadzana mechanicznie, za pomocą dwóch korb. Podczas pracy narzędzie opiera się na obracającym się wale. Oprócz wersji 3-metrowej, agregat jest oferowany w wersji 2,5 m (19 zębów), a zamiast wału crosskill (kołeczkowego), można wybrać wał rurowy. Producent rozważa także możliwość wprowadzenia do produkcji maszyny o szerokości roboczej 4,5 m.

Agregat robi bardzo dobre wrażenie pod względem wykonania konstrukcji. Uwagę zwracają fachowo wykonane spawy, solidna rama i dobrze spasowane połączenia sworzniowe. W scaleniach śrubowych użyto samokontrujących się nakrętek. Konstruktorzy pomyśleli również o elementach hydraulicznych doczepianego siewnika i zamontowali na ramie agregatu stalowe przedłużki przewodów z szybkozłączami. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu dodatkowych przewodów i unika się ich „plątaniny” wśród ruchomych elementów narzędzia.

HYDROPAK STABILNY, ALE NIEDOPRACOWANY

Na ramie agregatu umieszczono układ wspornikowy umożliwiający zagregowanie siewnika, czyli popularny hydropak. To co wyróżnia agregat Combipack SK od niektórych tańszych urządzeń dostępnych na rynku, to dwa siłowniki o dużej średnicy służące do udźwigu zaczepionego dodatkowo sprzętu. Ten element w połączeniu z solidnymi ramionami hydropaku sprawia iż zestaw, nawet z siewnikiem wypełnionym nasionami, sprawował się w transporcie zaskakująco stabilnie. Jest to bardzo ważne, bo nie ogranicza znacząco prędkości przejazdów na pola po wyboistych drogach.