Najnowsza seria zaczepianych pługów Master 3 obejmuje modele od 2 do 7 korpusów, przeznaczone do ciągników o mocy od 40 do 385 KM. W stosunku do poprzedniej serii Master 2 przeprowadzono w nich szereg modernizacji, których może nie widać na pierwszy rzut oka, ale producent przekonuje, że mają one istotny wpływ na trwałość pługów i łatwość regulacji. Jest tylko jeden sposób, by się o tym przekonać - test. Jednak tym razem nie zadowolimy się wrażeniami z kilku godzin pracy. Postanowiliśmy sprawdzić nie tylko jakość orki, ale też tempo zużycia elementów roboczych.

W tym celu rozpoczęliśmy test "długodystansowy" 4-skibowego, obrotowego modelu Multi-Master 113. Na początek przedstawiamy pierwsze wrażenia z pracy po zaoraniu około 15 ha pola.

Przystępna cena, przemyślana konstrukcja

Pług, który testujemy, kosztował 62 770 zł (brutto), co można uznać za przystępną cenę, biorąc pod uwagę hydrauliczne zabezpieczenie przed kamieniami, przedpłużki i możliwość rozbudowy o piąty korpus (4+). Ostatni element to duży plus, zwłaszcza gdy w planach jest zmiana ciągnika na większy. Na razie jednak testowaliśmy go w parze, ze 115-konnym ciągnikiem o masie własnej 4300 kg.

Początkowo mieliśmy obawy, czy obrotowy, 4-skibowy pług nie będzie dla ciągnika zbyt ciężki, ale z danych technicznych wynikało, że jest to jeden z lżejszych pługów w tej grupie. Masa pługa podana przez producenta w prospekcie to 1363 kg przy zabezpieczeniu hydraulicznym NSH, jednak w praktyce okazało się, że waży 1560 kg. Większa masa wynika m.in. z mocniejszej głowicy przygotowanej pod piąty korpus i przedpłużków.

Na szczęście okazało się, że ciągnik z łatwością uniósł pług i po większym dociążeniu przodu zachowywał się stabilnie. Duża w tym zasługa korzystnego rozkładu masy pługa. Masywna słupica znajduje się blisko ciągnika, natomiast reszta pługa ma dość smukłą konstrukcję, chociaż sprawia wrażenie solidnej. Jego rama wykonana jest z profilu 120 x 120 mm, ale z licznymi wzmocnieniami.

Multi-Master 113 nie należy też do najdłuższych - rozstaw między korpusami wynosi 90 cm. Dodatkowo dzięki zabezpieczeniu hydraulicznemu masa przy każdej słupicy została zredukowana o 25-30 kg w stosunku do rozwiązań z resorem.