Firma Bomet z Węgrowa znana jest głównie z produkcji przystępnych cenowo maszyn uprawowych dla małych gospodarstw rolnych. Jednak kilka miesięcy temu w jej ofercie pojawiły się dwa modele pługów zagonowych opracowane wspólnie z Państwowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu, mogące zainteresować rolników uprawiających większe areały. Pierwszy z nich to pług jednobelkowy U068/3 dostępny w wielkości: 3, 4 lub 5 korpusów i zabezpieczeniem śrubowym lub resorowym w cenie od 11 do 21,8 tys. zł.

Druga propozycja to pozostający jeszcze w fazie testów pług ramowy U028 umożliwiający jazdę ciągnika podczas orki po caliźnie (mniejszy poślizg kół) lub w bruździe.

SPRAWDZILIŚMY NOWE KONSTRUKCJE

Firma Bomet dość odważnie dostarczyła nam do testu obie propozycje w wersjach 5-skibowych z zabezpieczeniem resorowym. Na początku skupiliśmy swoja uwagę na pługu, który już jest w sprzedaży czyli U068/3 z płynna szerokością orki. Pierwsze co rzuca się w oczy to jego duże gabaryty. Ku naszemu zaskoczeniu, 170-konny ciągnik John Deere 6170R (z aktywną amortyzacją przedniej osi) po jego uniesieniu miał problemy ze stabilnością (bez przednich obciążników). Dopiero dociążenie przedniego TUZ-u pozwoliło na pewne manewrowanie na uwrociach. To wynik nie tyle dużej masy, gdyż pług waży tylko 1330 kg, co jego długości, która liczy blisko 6 m. Przesunięty daleko do tyłu środek ciężkości tworzy duży moment gnący nie tylko w osi wzdłużnej ciągnika, ale też w poprzecznej – przy ustawieniu na maksymalną szerokość roboczą (2,5 m) końcówka pługa wystaje blisko o metr poza zarys ciągnika.

Na szczęście testowany egzemplarz wyposażony był w hydrauliczna regulację szerokości roboczej, która umożliwiała szybkie zsunięcie pługa do pozycji transportowej. Przy testowanej wersji 4+1 wydaje nam się to jedynym słusznym rozwiązaniem. Tańsze, ze śrubę rzymską, może sprawdzić się tylko w przypadku krótszych pługów z 3 lub 4 korpusami, których nie trzeba tak często zsuwać. Niestety, nawet w pozycji transportowej manewrowanie wymaga sporej uwagi, gdyż na zakrętach pług zachodzi o kilka metrów.