Firma Grano System działa od 2008 r. jest więc dość młodą firmą, ale jak już zdążyliśmy się przekonać przy okazji testu agregatu uprawowo-siewnego Shark 3.0, jej maszyny cechują się dobrą relacją ceny do jakości. W 2011 r. w ofercie tego producenta pojawił się też kultywator ścierniskowy Potenza 3000. Jest on dostępny w czterech szerokościach roboczych: 2,2; 2,6; 3.0 i 4 m w cenie od 11,3 tys. zł (brutto) do 13,7 tys. zł. Na specjalne życzenie firma może wykonać jednak inne szerokości robocze.

Do testu otrzymaliśmy najbardziej popularny 3-metrowy model, który kosztuje 12,9 tys. zł (brutto). Według producenta do skutecznej pracy wymaga ciągnika o mocy około 130 KM. Wyposażono go (podobnie jak pozostałe) w słupice sprężynowe i elementy robocze doświadczonej, włoskiej firmy Ofas. Solidnie wyglądające gęsiostopki mają trzy wymienne elementy: centralną redlicę o długości blisko 45 cm oraz dwa noże podcinające, co w sumie daje szerokość roboczą 49 cm. Wersja 3-metrowa ma 7 słupic, co wystarcza do dokładnego podcięcia całej szerokości na której narzędzie pracuje. Do wyrównania powierzchni po przejściu słupic służy 8 talerzy o średnicy 510 mm i wał rurowy o tej samej średnicy, który dodatkowo zagęszcza glebę.

PROSTA, ALE EFEKTYWNA KONSTRUKCJA

Maszyna robi korzystne pierwsze wrażenie. Rama główna jest estetycznie wykonana i nie wygląda na przewymiarowaną, spawy są równe, cięte krawędzie łagodne, a całość pokryto estetycznym czerwonym lakierem – jak się później okazało – dość trwałym (mimo częstych uderzeń kamieni na ramie nie powstały odpryski).

Trochę gorzej prezentują się belka pomocnicza wału rurowego i talerzy wyrównujących, które w okolicy sworzni mocujących mogłyby być lepiej obrobione, bo wyraźne ślady szlifowania spawów w tym miejscu trochę nie pasują do całości. Dodatkowo element pokryto srebrnym, matowym lakierem, który sprawia wrażenie cieńszego i mniej odpornego na uszkodzenia mechaniczne niż powłoka zastosowana na ramie głównej. Nie ma to jednak wpływu na pracę. W tej kwestii najważniejsze są elementy robocze, a także sposób ich zabezpieczenia przed kamieniami.