Na prasę wyposażoną w rotor i noże rozdrabniające decydują się przede wszystkim hodowcy, którym zależy na wysokiej jakości kiszonek. Posiekana zielona masa daje się mocniej zagęścić przez co zmniejsza się dostęp niekorzystnych bakterii tlenowych. Ale w gospodarstwach gdzie utrzymywane są zwierzęta, zazwyczaj potrzebny jest również zapas słomy. Tu z kolei nie ma konieczności rozdrabniania suchej masy, a potrzebny jest jak największy, płynny jej przepływ dla osiągnięcia wysokiej wydajności. Rozwiązaniem dla takich gospodarstw może być prasa John Deere MultiCrop 623, której konstrukcja pozwala na zbór zarówno zielonej jak i suchej masy.

PRZYSTOSOWANA DO SŁOMY

Na uniwersalny charakter prasy wpływa przede wszystkim wyposażenie w komplet 14 noży, które w zależności od rodzaju pracy można hydraulicznie wysunąć lub schować. Czynność do wykonania jest bardzo łatwa, aczkolwiek konieczne jest opuszczenie kabiny ciągnika i przestawienie dźwigni zaworu rozdzielającego (włączanie/wyłączanie noży wykorzystuje ten sam zawór hydrauliki, co podnoszenie lub opuszczanie podbieracza), a następnie użycie rozdzielacza hydrauliki zewnętrznej ciągnika.

Drugim ważnym elementem pozwalającym na wszechstronne wykorzystanie prasy jest hybrydowa konstrukcja komory prasowania. W przedniej części zastosowano układ siedmiu walców, natomiast na tylnej klapie – system łańcuchowo-listwowy. Takie połącznie sprawiło, że zwijanie balotów nawet przy bardzo wysuszonej słomie nie było problemem, co niestety jest często bolączką pras z komorą gdzie pracują wyłącznie walce.

ŁATWA PRACA W TRYBIE „AUTO”

Według producenta do współpracy z maszyną wystarczy ciągnik o mocy 90 KM, co również potwierdzają opinie użytkowników. Podczas testów pracowaliśmy ciągnikiem nieco „na wyrost”, bo 150-konnym John Deerem 6930, ale na ekonomicznych obrotach WOM.
Sprzężenie prasy z ciągnikiem, oprócz dolnego zaczepu i wału przekaźnikowego, wymaga podłączenia dwóch par przewodów hydraulicznych i przeprowadzenia do kabiny przewodu do sterownika. Testowany egzemplarz posiadał również przewody do jedno- i dwuobwodowej pneumatycznej instalacji hamulcowej oraz instalację oświetleniową.