W przypadku metod pomiarowych wymagających zakupu bardzo tanich narzędzi, zwykło się mówić, iż są niewiele lepsze od sposobów domowych. Do bardzo pobieżnego zbadania pH gleby, moglibyśmy wykorzystać sodę oraz ocet, które reagują w określonym środowisku (ocet pieni się i syczy w zasadach, zaś soda w środowisku kwaśnym). Możemy również posiłkować się roślinami wskaźnikowymi, które występują w większej ilości tylko na glebach o określonym odczynie.

My jednak, postanowiliśmy sprawdzić w praktyce zestaw z roztworem wskaźnikowym przeznaczonym do badania pH - metodą kolorymetryczną. Jest ona bardzo prosta i całkiem wydajna, jeżeli chodzi o ilość pomiarów możliwych do wykonania przy użyciu pojedynczego zestawu. Natomiast jej największą wadą jest długi czas wykonywania pomiaru, co w przypadku chęci samodzielnego zbadania dużego areału może okazać się bardzo czasochłonnym zabiegiem.

Metoda pomiaru

Aby wykonać pomiar należy pobrać próbkę gleby, z głębokości mniej więcej 20-30 cm i umieścić ją w próbówce dołączonej do zestawu. Należy pamiętać, aby nie zanieczyszczać zarówno próbki jak i narzędzi (potem, wodą z kranu itp.) gdyż nasz odczyt straci sens.

Po umieszczeniu gleby w próbówce dodajemy kilka kropel roztworu i obserwujemy zmianę koloru. W zależności od użytego przez producenta odczynnika, roztwór może mieć różne kolory. W naszym przypadku był to kolor zielony (najczęściej spotykany -  płyn Helliga), odpowiadający ok. 6,5 pH (środek skali porównawczej - odpowiadający odczynowi obojętnemu).

Najpopularniejsze zestawy zawierają specjalną płytkę z nawiezioną skalą (kolory i odpowiadające im wskazania pH). Przeprowadzenie pomiaru przy użyciu takiego zestawu polega na naniesieniu próbki gleby do wgłębienia na płytce i zakroplenie jej płynem. Po chwili, powinna nastąpić zmiana koloru, ten należy porównać ze skalą. Płytka powinna być ceramiczna (niektóre tworzywa sztuczne mogą wchodzić w reakcje z płynem lub glebą - dotyczy to głównie podejrzanie tanich zestawów).

Drugi typ zestawów zawiera probówkę z korkiem, wykonane z tworzywa niewchodzącego w reakcje ani z glebą ani płynem. Czynności jakie musimy wykonać są podobne. Pobrać próbkę gleby, umieścić ją w probówce, zakroplić i poczekać na zmianę koloru a następnie porównać ze skalą.