Nowa seria pługów obrotowych Agro-Masz z zabezpieczeniem resorowym odpowiada zapotrzebowaniu rynku, który żądny jest maszyn w przystępnej cenie. Jak na razie najtańszym tego typu pługiem był pług KM 804R firmy Akpil, za który trzeba zapłacić 34 600 zł. Natomiast podobne maszyny zachodnich producentów kosztują zazwyczaj od 50 do 65 tys. zł. Pług P04 (4 -skibowy) firmy Agro-Masz można kupić za bardzo przystępną cenę 30 300 zł (brutto) i dzięki temu wzbudza on duże zainteresowanie rolników. Wielu z nich zna już maszyny tej firmy, która produkcją pługów zajmuje się już od kilkunastu lat. Jednak dopiero od kilku lat Agro-Masz oferuje również pługi obrotowe. Początkowo tylko z zabezpieczeniem ścinanym, teraz również z zabezpieczeniem non-stop.

Nowością jest w nich przede wszystkim resorowy system zabezpieczenia przed kamieniami. Zasada jego działania nie jest nowa, bo rozwiązanie zaproponowane przez Agro-Masz wyraźnie wzorowane jest na tym, co w swoich pługach proponują zachodni producenci, m.in. Kverneland. Słupicę w standardowym położeniu utrzymuje resor piórowy, który w kontakcie z kamieniem ugina się, umożliwiając jej odchylenie w dowolnym kierunku. Firma oferuje trzy modele z tym rozwiązaniem P03 (3-skibowy), P04 (4-skibowy) i P05 (5-skibowy), w których szerokość orki na korpus może wynosić: 38, 42, 46 lub 50 cm. Najmniejszy z nich - P04 - kosztuje 25 400 zł (brutto). Starsze modele z zabezpieczeniem śrubowym są tańsze o kilka tys. zł.

TESTOWALIŚMY JEDEN Z PIERWSZYCH EGZEMPLARZY

Do testu otrzymaliśmy najbardziej rynkowy 4-skibowy model P04. Był to jeden z pierwszych egzemplarzy, który testowano wcześniej w gospodarstwie Agro-Maszu, i jak się później okazało - wadliwie oznaczono w nim szerokość orki. Stało się to powodem nieporozumienia i krytyki z naszej strony. Według naklejek, pług miał szerokość orki ustawioną na 160 cm. W tym samym czasie używaliśmy również 4-skibowego pługa Kuhn Multimaster 113, który mimo większej szerokości roboczej (180 cm), stawiał dużo mniejszy opór. Różnica w obciążeniu ciągnika była tak duża, że aż trudno nam było uwierzyć, że to tylko wynik innych odkładnic - w Kuhnie mają bardziej śrubowy kształt. Jak się okazało, pług, który testowaliśmy, w rzeczywistości był ustawiony na 46 cm (na korpus). Co więcej, po dokładnym zmierzeniu okazało się, że każdy korpus w praktyce orze nie 46, a 48 cm. Czyli rzeczywista szerokość pracy wynosiła nie 160 cm (tak myśleliśmy na początku), ale 192 cm. To w dużym stopniu wyjaśniło wyraźną różnice w oporach pracy. Jednak nawet uwzględniając nowe okoliczności, pług Agro-Masz P04 stawiał większy opór niż renomowany konkurent, ale biorąc pod uwagę niemal o połowę niższą cenę - można to zaakceptować.