Pierwsze spojrzenie na przedziwną maszynę z Newton i od razu zaczynamy się zastanawiać, czy ktoś się nie pomylił? To chyba jakiś przemalowany kombajn do zbioru buraków. Błąd, dokładniejsze oględziny i wszystko zaczyna się zgadzać: jest zespół żniwny MacDon, młocarnia z rotorem napędzanym hydraulicznie o średnicy niemal metra, przenośnik ślimakowy o średnicy trzystu milimetrów i zbiornik.

Pojemność 14 Bizonów Super w jednej maszynie

No właśnie, tu dochodzimy do punktu, w którym maszyna może się złamać – przy takich gabarytach przegubowa konstrukcja wcale nie dziwi, tak jak skrętna tylna oś, w końcu szerokość samego kombajnu to prawie 4,5 metra. Wracając do zbiornika, który stanowi drugi segment maszyny i może pomieścić 1000 buszli ziarna, to w bardziej przystępnej jednostce stanowi równowartość 35238 litrów.

Tribine imponuje nie tylko pojemnością, w końcu nie sztuką jest powiększyć zbiornik umożliwiający wiele przejazdów, gdy cały zysk czasu stracimy na wyładunku. Pomarańczowy tytan pracy pozbędzie się całego swojego cennego ładunku w czasie nie dłuższym niż 2 minuty. Niemal czternaście ton na minutę, to wartość nieosiągalna dla żadnego z produkowanych kombajnów. Jednakże układ wyładunku amerykańskiego kolosa został od podstaw zaprojektowany z myślą o dużej pojemności zbiornika.

Największy w każdym calu

Do tak pojemnej części zbiornikowej, potrzebna była adekwatna część żniwna. Tribine bazuje na kombajnie marki Gleaner (S77) jednakże inżynierowie i konstruktorzy Tribine, od 2000 roku, kiedy to pojawił się pierwszy prototyp autorstwa Bena Dillona (obecnie prezesa Tribine), dokonali wielu zmian w macierzystej konstrukcji, tak aby ich finalne dzieło było w stanie nie tylko pomieścić dużo zboża, lecz także sprawnie je zbierać.

Tribine, jak na rekordzistę przystało, napędzają dwa "serca", oba autorstwa Cumminsa. Przesada? Raczej głos rozsądku, dzięki któremu można efektywniej rozdzielić moc. Do napędu kół służy turbodoładowany sześciocylindrowy motor o pojemności 6,7 litra zaś drugi dziewięciolitrowy zapewnia napęd zespołom roboczym. Moc łączna to niemal 600 KM.

Zbiornik paliwa o pojemności ponad 1900 litrów (wspólny dla obu silników) ma zapewnić możliwość nieprzerwanej pracy przez 24 godziny.

– Naszą maszynę rozwijaliśmy z myślą o bardzo ograniczonej liczbie odbiorców. W 2017 roku mamy nadzieję sprzedać pierwsze kombajny naszym klientom w USA. Ich serwisem oraz dystrybucją części będziemy zajmowali się samodzielnie – powiedział Greg Terjesen wiceprezes działu sprzedaży i marketingu Tribine

Podobał się artykuł? Podziel się!