- Mający dzisiaj swoją światową premierę sześciometrowy zestaw uprawowo-siewny Fenix 3000/6 marki Unia Group to maszyna naszpikowana najnowocześniejszymi rozwiązaniami pozwalającymi w jednym przejeździe uprawić glebę i wysiać w nią nasiona. Siew ten może odbywać się z prędkością 15 km/h z zachowaniem pełnej równomierności odkładanych nasion w rzędach. Dotyczy to wysiewu nasion małych, średnich i dużych w trudnych warunkach polowych z dużą ilością resztek pożniwnych, w dawkach od 1,8 do 350 kg/ha – powiedział Piotr Stanek dyrektor marketingu Unia Group podczas premierowego pokazu zestawu na targachTechagro w Brnie.

 Sekcja uprawowa

Zamontowana z przodu agregatu włóka ze sprężystymi łapami zakończonymi wymiennymi końcówkami wyrównuje powierzchnię gleby przed sekcjami talerzy i niweluje ślady pozostawione przez koła ciągnika. Kąt natarcia na glebę łap jest sterowany mechanicznie za pomocą śrub rzymskich.

Za włóką zamontowane są dwa rzędy znanych z agregatów Ares talerzy uzębionych o średnicy 460 mm. Produkowane są w największej fabryce Unii Group w Grudziądzu. Każdy talerz zabezpieczony jest amortyzatorem gumowym i ma bezobsługowe łożyska dwurzędowe.

– Narzędzia robocze agregatu FENIX 3000/6 zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Unię Grudziądz na bazie wieloletnich doświadczeń produkcyjnych i eksploatacyjnych – przekonuje Michał Stachlewski dyrektor handlowy Unia Group.

Rozstaw pomiędzy rzędami talerzy wynosi aż 82 cm. Umożliwia to pracę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych np. po kukurydzy zebranej na ziarno przy prędkości nawet 15 km/. Przy tak dużej prędkości roboczej ważną rolę pełnią masywne i profilowane deflektory boczne, które zapobiegają przedostawaniu się gleby poza obszar roboczy agregatu.

Głębokość roboczą talerzy można regulować nawet w czasie pracy zestawu Fenix 3000/6 z kabiny ciągnika sterując pracą siłowników hydraulicznych. Układ opiera się na niezależnym zawieszeniu sekcji talerzowej na równoległoboku.