UniPilot Pro, to nowy system, zaprezentowany przez firmę TeeJet, specjalizujący się m.in. w produkcji urządzeń dla rolnictwa precyzyjnego i pozycjonowania maszyn za pomocą GPS-u. Wcześniej TJ oferowało systemy oparte o rolkę. System umożliwia automatyczne utrzymywanie maszyny na wyznaczonym torze jazdy. Współpracuje on z dotychczasowymi zaawansowanymi systemami wspomagania jazdy np. Aeros 9040.

Docelowymi klientami dla tego rozwiązania są posiadacze maszyn, które nie są wyposażone do automatyzacji pracy kierownicy (np. Auto Track Ready od John Deere).

W skład zestawu wchodzi specjalna nakładka pasująca do większości kierownic ciągników. Jej budowa umożliwia dokładne dopasowanie do ramion kierownicy oraz możliwość w miarę szybkiego przekładania do innych maszyn np. kombajnu zbożowego czy sieczkarni (producent deklaruje, że taka operacja trwa około dwie minuty).

Z nakładką zintegrowane jest koło zębate, z którym współpracuje zębatka napędzana przez silnik elektryczny. Podczas montażu czy demontażu nie ma potrzeby zdejmowania kierownicy. Ponad to w zestawie znajdziemy uchwyty mocujące, niezbędne wiązki przewodów oraz przełącznik podłogowy.

Użytkownik ma możliwość wyłączenia samego systemu i jazdy bez użycia elektroniki, jak i szybkie wyłączenie samego silnika elektrycznego (przełącznikiem na obudowie). W ten sposób można szybko i łatwo odzyskać panowanie nad maszyną.

Gdy system jest włączony, nad utrzymaniem maszyny na wyznaczonym torze czuwa Aeros 9040, który wysyła sygnały sterujące bezpośrednio do komputera a ten do silnika elektrycznego. Dokładność prowadzenia wynika z dokładności jednostki sterującej, można wybierać spośród wszystkich dostępnych poziomów dokładności sygnału od RTK do zwykłego GPSu, także z ogólnie dostępnych systemów takich jak np. EGNOS.

  (Aeros 9040, ze stacjami referencyjnymi do 2 cm). Ponad to istnieje możliwość zintegrowania systemu (Matrix Pro GS) z zewnętrznymi kamerami (maksymalnie osiem sztuk).

Cena takiego rozszerzenia nie jest mała, bowiem do podstawowej ceny modułu Aeros (około 8900 zł), za UniPilota Pro (z komputerem sterującym) trzeba doliczyć około 27 tys. zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!