Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (2 XI 2015), przedstawiciele spółki Ursus przedstawili obecną sytuację firmy oraz plany rozwojowe na najbliższe lata.

Inwestycje produkcyjne Ursusa w 2014 i 2015 r. sięgnęły 36,2 mln zł. W 3 zakładach Ursusa zatrudnionych na umowę o pracę jest ponad 800 osób.

Produkcja w trzech zakładach obejmuje następujący asortyment:

● w Lublinie: ciągniki rolnicze, trolejbusy i autobusy; prowadzone są tam też prace badawcze;

● w Dobrym Mieście: linie do zbioru słomy, siana i zielonki (prasy zwijające owijarki bel, zbieracze bel), rozrzutniki, przyczepy, ładowacze czołowe Tur wraz z osprzętem i koparko ładowarki, linie do brykietowania i peletowania, agregaty uprawno-siewne i maszyny uprawowe;

● w Opalenicy: maszyny do mieszania i zadawania pasz, elementy maszyn rolniczych, wybieraki kiszonki i przyczepy;

Ursus R&D (dział Badań i Rozwoju) w 2010 r, rozpoczął współpracę przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych z inżynierami Politechniki Lubelskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Opracowując takie rozwiązania, firma korzystała ze wsparcia publicznego. Dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynoszące około 8 mln zł zostało przeznaczone na projekt budowy laboratorium R&D, które rozpoczęło działalność w 2010 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oceniło pozytywnie projekt badań Ursusa nad rozwojem i wytworzeniem transmisji do ciągników w przedziale mocy 120-180 KM „Vigus”. Wartość tego projektu to 28,28 mln zł, z czego dofinansowanie NCBR wyniosło 11,3 mln zł. Debiut pełnej linii produkcyjnej transmisji do ciągników nastąpi w 2017 r. Część produkcji będzie sprzedawana na zewnątrz.

Ursus ma ponad 80 produktów w ofercie, z czego 19 to ciągniki, posiadające homologacje na rynku europejskim.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego od stycznia do sierpnia 2015 r. liczba rejestracji ciągników Ursus w Polsce wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 40 proc.