Rolnicy, którzy zdecydowali się na zwiększenie produkcji zwierzęcej, muszą zwiększać areał produkcji kukurydzy przeznaczonej do zakiszania. Wiąże się to jednocześnie z potrzebą użycia coraz bardziej wydajnych maszyn do zbioru. Niestety, nowe kosztują dużo (nawet powyżej miliona złotych), a zatem trafiają wyłącznie do największych gospodarstw i firm usługowych. W przypadku nawet kilkudziesięciohektarowych gospodarstw zakup nowej maszyny będzie zazwyczaj nieuzasadniony ekonomicznie, a jedynym sposobem na uniezależnienie się od usługowego zbioru kukurydzy jest zakup maszyny używanej.

Ceny używanych sieczkarni samojezdnych rozpoczynają się już od 50-60 tys. zł (w artykule podajemy wszystkie kwoty brutto). Niestety, takie maszyny mają przestarzałe konstrukcje - np. nie są wyposażone w gniotownik ziarna, a zatem jakość uzyskiwanej sieczki może pozostawiać wiele do życzenia. Poza tym często są to sieczkarnie, których podzespoły układu jezdnego, silnik, ale przede wszystkim elementy układu rozdrabniającego są solidnie zużyte i przywrócenie pełnej sprawności układu może być bardzo drogie. Jakim budżetem musimy zatem dysponować, aby kupić maszynę, którą po drobnym przeglądzie możemy od razu rozpocząć wydajny zbiór roślin?

Przeglądając rynek maszyn używanych, można stwierdzić, że będzie to kwota co najmniej 120-150 tys. zł. W tej cenie znajdziemy na rynku sporo modeli maszyn z końca lat 90., w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiąganie dość wysokiej wydajności zbioru roślin i dobrej jakości sieczki. Jeśli przy tym trafimy na zadbaną sieczkarnię, która była regularnie serwisowana, to z powodzeniem możemy myśleć nawet o prowadzeniu niewielkich usług. Już na początku warto bowiem wspomnieć, że prezentowane tu maszyny przy sprzyjającej pogodzie i dobrze rozwiązanej logistyce w sezonie mogą zebrać kukurydzę nawet z 400-500 ha.

Warto wziąć również pod uwagę to, że dostęp do części oraz ich ceny dla opisanych maszyn są bardzo zbliżone - nie ma problemu z zakupem zarówno elementów oryginalnych, jak i zamienników w rozsądnych cenach. Ponadto na rynku znajdziemy również sporo zakładów, które specjalizują się w "dorabianiu" najczęściej rotujących elementów.