Czujniki SeedEye pozwalają na policzenie pojedynczych nasion trafiających do redlic, dzięki czemu rolnik może w prosty sposób ustalić ilość wysiewanych nasion na metrze kwadratowym bez kalibracji siewnika. Rozwiązanie zostało zaprezentowane pod koniec sierpnia br. w Niemczech podczas międzynarodowej prezentacji dla dziennikarzy “200 % Red”

Ustawienie wysiewu – ilość nasion na jednostkę powierzchni – wprowadza się na monitorze sterującym maszyną E-Control. System zlicza nasiona i automatycznie dostosowuje obroty zasilanego elektrycznie aparatu wysiewającego do zadanej wartości.

Szybkie i dokładne określenie ilości nasion na “liście życzeń” rolników było obecne od dekad. Väderstad może dzisiaj spełnić tę potrzebę przez wprowadzenie zupełnie nowego i unikalnego rozwiązania jakim jest SeedEye – mówi Crister Stark, prezes zarządu Väderstad.

SeedEye to sensory optyczne umieszczone na przewodach doprowadzających nasiona do redlic. Nasiona przemieszczające się przez sensor powodują przerywanie wiązek światła (podczerwień), generowanych przez sześć tranzystorów optycznych umieszczonych wewnątrz każdego czujnika. Tranzystory bardzo precyzyjnie rejestrują przerwę w strumieniu światła, dzięki czemu liczba nasion trafiających do redlic może być bardzo dokładnie określona.

Jak podaje producent, czujniki zliczają nasiona pszenicy z dokładnością około 99 proc., innych nasion – 98-99 proc., przy przepływie 250 nasion na sekundę. Dodatkowo system automatycznie ustawia dokładność liczenia kompensując na przykład gromadzący się w czujnikach kurz, czy ewentualne pozostałości z nasion.

O wysokiej dokładności działania systemu mieliśmy się okazję przekonać wykonując doświadczenia z wysiewem ziarna pszenicy podczas przedpremierowej prezentacji nowego produktu.

Operator maszyny w pełni kontroluje wysiew z wyświetlacza w kabinie. Na monitorze wyświetlany jest szereg słupków – pojedynczych dla każdego przewodu. Dzięki graficznemu przedstawieniu przepływu nasion przez czujniki SeedEye bardzo łatwo obserwuje się równomierność przepływu nasion do poszczególnych redlic.

Jeśli któryś z przewodów zostanie zablokowany – operator natychmiast jest o tym informowany sygnałem dźwiękowym. Na graficznym wykresie monitora widać również przewód, który jest niedrożny: zielony słupek zmienia kolor na czerwony. To kolejna zaleta nowego systemu opracowanego przez Väderstad.