Ventor 4150 to najnowszy owoc pracy konstruktorów Grimme. Maszyna została doceniona srebrnym medalem targów Agritechnica 2017. Nowy 4-rzędowy kombajn samobieżny do zbioru ziemniaków, mogliśmy zobaczyć na przedpremierowym pokazie w Cappeln w gospodarstwie należącym do Grimme na wspólnej konferencji firm Grimme i Amazone. I choć kombajn został zaprezentowany jako prototyp: bez oznaczeń i ostatecznej stylistyki, podczas pokazów w polu radził sobie całkiem nieźle.

Rekordowy zbiornik i rekordowe możliwości

Ventor 4150 napędzany 530 konnym silnikiem został wyposażony w 15-tonowy zbiornik oraz system zbioru znany z ciąganych kombajnów serii SE, z tą różnicą, że Ventor może zbierać jednocześnie nie z dwóch czy nawet z trzech, a aż z czterech rzędów.

Przełożenie docenianej i lubianej przez użytkowników technologii znanej z kombajnów jedno i dwurzędowych na system 4-rzędowy nie było łatwym zadaniem. Konstrukcja maszyny samobieżnej jest inna zaś kwestie związane z dopuszczeniem do ruchu po drogach oraz ochrony gleby sprawiały dodatkowe trudności. Zadanie to powiodło się dzięki podziałowi masy produktu na dwa strumienie w połączeniu z innowacyjnym mechanizmem obustronnego składania separatorów jeżowych. Szerokość maszyny osiąga dzięki temu rozmiary dopuszczalne w ruchu ulicznym. Zespół wyorujący Ventora 4150 stanowi o jego zaletach.

Zastosowanie rozwiązań z kombajnów SE pozwoliło na zrezygnowanie z pochłaniającego wiele energii rozdrabniacza łętów, natomiast brak kół przez zespołem wyorującym zapobiega tworzeniu się brył. Umożliwia to również bezproblemowe rozpoczęcie wyorywania.

Funkcja TerraFloat pozwala na szerokie rozłożenie masy produktu już na pierwszej taśmie odsiewającej, co poprawia jakość odsiewania, zaś Speedtronic automatycznie reguluje separatory w zależności od prędkości, odciążając operatora. Ziemniaki po oczyszczeniu na separatorach można sprawdzić na stanowisku inspekcyjnym z miejscem na 3 osoby.

Komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Operator ma do dyspozycji komfortową kabinę z dobrą widocznością na zespół wyorujący. Do pomocy przewidziano również wiele systemów wspomagających i częściowo automatyzujących pracę.