Jedna z estońskich firm wprowadza na nasz rynek program VitalFields. System to narzędzie stworzone dla wszystkich rolników, którzy korzystają z dopłat obszarowych. Pomaga w prosty i dokładny sposób zarządzać gospodarstwem rolnym.

W programie możliwe jest oznaczanie własnych pól na mapie, prowadzenie ewidencji upraw, wykonanych zabiegów, użytych nawozów i środków ochrony roślin, a także kontrola stanu magazynowego, który aktualizowany jest automatycznie po każdym przeprowadzonym zabiegu. System jest również w stanie tworzyć indywidualne księgi pól, dla każdej wybranej działki z osobna.

Dodatkowe funkcje programu umożliwiają ponadto tworzenie odrębnych arkuszy poświęconych dotacjom czy obliczaniu kosztów związanych z działalnością. System na bieżąco dostarcza również spersonalizowanych informacji o warunkach atmosferycznych (temperaturze, opadach, wilgotności względnej czy prędkości i kierunku wiatru) dla każdego z pól. Jednocześnie istnieje możliwość sprawdzania prognoz długoterminowych, co znacznie ułatwia planowanie poszczególnych prac polowych. 

Narzędzie dostępne jest z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Oczywiście producent zadbał także o użytkowników mobilnych i aplikacja VitalFields dostępna jest na smartfony. Nie jest wymagane przy tym połączenie sieciowe, jeśli więc nie będziemy mieć dostępu do Internetu podczas uzupełniania danych na smartfonie, np. przebywając w kabinie ciągnika, wszystkie dane zsynchronizują się automatycznie, kiedy już znajdziemy się w zasięgu sieci.

Narzędzie stworzone przez programistów z Estonii dla gospodarstw o powierzchni do 40 hektarów jest całkowicie bezpłatne. Gospodarstwa większe płacą stałą stawkę, wynoszącą 5 zł na rok za każdy hektar. 

Podobał się artykuł? Podziel się!