Landini 6-145L

Model pochodzi z najnowszej serii ciągników 6L która zastępuje popularny typoszereg Landpower tego producenta.

Maszyna napędzana jest czterocylindrowym silnikiem Iveco o pojemności 4,5 l z układem wtrysku common rail i mocą maksymalną na poziomie 143 KM. Maksymalny moment obrotowy - 590 Nm.

Napęd przenoszony jest za pomocą mechanicznej skrzyni biegów 18/18 z możliwością rozbudowania o biegi pełzające 36/36. Model ten jest wyposażony w mechaniczny rewers oraz suche sprzęgło.

Układ hydrauliczny charakteryzuje się wydajnością na poziomie 125l/min. i w opcji można rozbudować go do aż 5 par zaworów hydraulicznych. Tylny podnośnik obsługiwany jest elektronicznie i ma udźwig 8,4 t. Ciągnik można również wyposażyć w przedni WOM i TUZ o udźwigu 3,4 t. Maszyna waży 6 t i posiada stosunkowo długi rozstaw osi 2724 mm.

Jeżeli chodzi o koszty zakupu ciągnika Ladini 6-145L to jego ceny katalogowe rozpoczynają się od około 245 tys. zł netto.

Zetor Forterra 140

Czeski producent dla miłośników prostych rozwiązań przygotował model Forterra 140, który jest napędzany przez turbodoładowany, czterocylindrowy silnik marki Zetor o pojemności 4,1 l i osiąga moc maksymalną rzędu 136 koni mechanicznych oraz 581 Nm momentu obrotowego.

Ciągnik wyposażony jest w mechaniczną skrzynie biegów 24/18 która również jest własnej produkcji.
Do dyspozycji mamy również trzystopniowy wzmacniacz momentu obrotowego, który obsługiwany jest przez dwa przyciski znajdujące się na dźwigni zmiany biegów.

Jeżeli chodzi o wydajność pompy hydraulicznej, to wynosi ona 70 l/min., a sam układ w zależności od wybranej opcji posiada dwie lub trzy pary zaworów hydraulicznych. Tylny TUZ sterowany jest elektronicznie i jest w stanie udźwignąć do 7,7 t a dodatkowo można go wyposażyć w system automatycznej regulacji Hitchtronic.

Ceny katalogowe nowego Zetora Forterry 140 rozpoczynają się od poziomu 170 tys. zł netto. Jest to cena po rabacie za rocznik 2015, natomiast ciągniki z roku 2016 kosztują od 186 tys. zł netto.

McCornmick x6.460 LWB

Seria X6 LWB jest bezpośrednim następcą popularnych ciągników G-Max. Zawarte w nazwie modeli oznaczenie LWB jest skrótem od angielskiego „long wheel base” co oznacza że nie stracił on w stosunku do poprzednika długiego rozstawu osi, co czyni go stabilnym i wpływa pozytywnie na uciąg, który oferuje nam ciągnik.