Styczniowy wynik jest o 63 proc. niższy od grudniowego z ubiegłego roku i o 27 proc. słabszy od analogicznego okresu z ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

– Obecny wynik jest na pewno najgorszym od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od 2004 r. Składa się na niego wiele czynników, są to m.in. niskie ceny w skupach i brak dotacji na zakup ciągników. W marcu kończy się kolejna tura naborów w ramach PROW, jednak nie wiadomo, kiedy pieniądze pojawią się na rynku. W obecnej sytuacji potrzeba jest reakcja producentów: przede wszystkim obniżenie cen i uruchomienie atrakcyjnych programów finansowania fabrycznego, które mogą skłonić rolników do inwestowania w tym trudnym okresie – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Spory wpływ na kiepski wynik styczniowy ma wpływ polityki handlowej między producentami lub głównymi importerami ciągników, a dealerami. Zwiększoną liczę zamówień i rejestracji ciągników „na firmy” (dealerów) można było zaobserwować tradycyjnie w ostatnim miesiącu roku – ze względu na wykonanie planów sprzedażowych i np. dzięki temu uzyskanie większych rabatów. Zwyżka z grudnia 2015 „odbił się czkawką” w styczniu br.

Liderzy wśród marek i modeli

W pierwszym miesiącu roku liderem rynku został Zetor. Zarejestrowano 77 ciągników tego producenta, czyli o 67 proc. mniej niż w grudniu i 39 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu roku 2015.

Na drugim miejscu z wynikiem 66 sprzedanych szt. uplasował się New Holland. Taki wynik oznacza, że w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku zarejestrowano o 33 proc. mniej niebiesko-białych ciągników.

Podium ex aequo zamykają Kubota i John Deere. Obie marki wypuściły na rynek po 45 nowych traktorów.

W styczniowym zestawieniu modeli króluje Zetor Proxima 90, na zakup którego zdecydowało się 24 rolników. Jest to wynik o 3 szt. wyższy od odnotowanego przez ten sam traktor w analogicznym okresie roku 2015.

Wiceliderem został Ursus C 380 – w sumie sprzedano 21 szt. tego konkretnego modelu. Na najniższym stopniu podium z wynikiem 17 rejestracji uplasował się Farmtrac 675DTN. W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku sprzedaż tego modelu wzrosła o blisko 467 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!