PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Większy zbiornik i trzecie koło – Grimme Evo 290

Większy zbiornik i trzecie koło – Grimme Evo 290 Kombajn Evo 290 (malowanie SE 260) fot. GS

Kombajny do ziemniaków to maszyny które w naszym kraju cieszą się niezłym wzięciem. Grimme prezentując nowy model Evo 290 ma na celu zainteresowanie właśnie takich rynków jak nasz.Rodzina ciągnionych kombajnów ziemniaczanych firmy Grimme już niebawem wzbogaci się o nową pozycję . Jak można się było spodziewać, rosnące wymagania rolników sprawiły, że oferta zostanie urozmaicona o jeszcze wydajniejszą maszynę.

Model Evo 290, który oficjalnie zostanie zaprezentowany podczas targów Agritechnica 2018 w Hanowerze, bazuje na sprawdzonej konstrukcji SE 260, jednak już na pierwszy rzut oka (pomimo malowania adekwatnego dla mniejszego brata) można dostrzec kilka bardzo istotnych zmian. Po pierwsze wprowadzono dodatkowe, trzecie koło, które poprawia lepiej rozłożyć masę maszyny na grunt. A jest co rozkładać bowiem model 290 może być wyposażony w zbiornik o pojemności aż 9 ton (opcjonalnie 5,5 ton z możliwością ciągłego rozładunku – Nonstop Bunker).

Zwiększona wydajność i komfort pracy

Jednak większy zbiornik i układ jezdny to nie jedyne nowości w kombajnie Grimme. Dzięki zastosowaniu przekładni planetarnej połączono napęd mechaniczny i hydrauliczny w jedną hybrydową przekładnię do napędu taśm odsiewających. VarioDrive, bo tak nazwany został ów system zapewnia wysoką sprawność wynikającą z mechanicznego przekazywania mocy z WOMu oraz możliwość płynnej regulacji prędkości (w razie potrzeby) dzięki hydromotorowi. Jak szacują konstruktorzy Grimme takie rozwiązanie w połączeniu z powiększeniem powierzchni drugiej taśmy odsiewającej w znaczącym stopniu poprawi wydajność maszyny i zmniejszy częstotliwość powstawania zatorów i przestojów (dzięki hydraulice można cofnąć taśmy i udrożnić przepływ).

Wspomniany układ jezdny składa się z trzech skrętnych kół, które dodatkowo mogą zostać wyposażone w napęd, a także ogumienie 750/60-30.5 (z lewej strony) oraz 1000/50 R25 (z prawej).

Pod czujnym okiem operatora i kamer

Na koniec warto wspomnieć o systemie Visual Protect czyli sieci kamer umieszczonych w newralgicznych punktach maszyny, z których obraz jest przekazywany do kabiny ciągnika. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na tym, że komputer odciąża operatora z konieczności obserwowania obrazu z wszystkich kamer – właściwy podgląd zostanie wyświetlony wówczas gdy zadzieje się jakaś niepożądana sytuacja np. podczas tworzenia się zatoru na separatorze czy przestawianiu jego funkcji. To pozwala skupić się na właściwym prowadzeniu zestawu w polu.

Dodatkowo maszyna może zostać wyposażona w Speedtronic (zautomatyzowaną regulację prędkości separatorów i taśmy stołu przebierczego). Nowością, na którą trzeba poczekać do Agritechniki będzie prezentacja systemu Airsep, który również będzie dostępny w modelu Evo 290.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Witek z Zadupia 2017-09-11 11:51:50
    ja kopię motyką i lepszym pyr nad moje na świecie nie ma.
  • Heniek 2017-09-10 11:45:06
    Ciekawe ile ha ziemniaków trzeba byłoby zasadzić żeby to kupić?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!