Poszukiwania bardziej wydajnych rozwiązań, od pojedynczej kosiarki dyskowej zawieszanej na tylnym lub przednim TUZ, warto zacząć od określenia jakiej wydajności oczekujemy, zarówno w chwili obecnej – zaraz po nabyciu maszyny jak i w perspektywie nadchodzących lat. Jeżeli posiadana przez nas kosiarka cechuje się dobrymi parametrami (wydajność, wysoka jakość pracy i krótki czas przestojów spowodowanych awariami), najprostszą opcją jest dokupienie kosiarki czołowej. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje wymagania.

Boczna i czołowa – prostota i funkcjonalność

Po pierwsze musimy dysponować ciągnikiem z przednim TUZ, WOM oraz zapasem mocy. W przypadku doboru zestawów kosiarek, potrzebną moc można przybliżyć sobie sumując całe zapotrzebowanie mniejszej kosiarki z połową większej. Przykładowo, jeżeli tylna wymaga 90 KM zaś nowa, przednia będzie potrzebowała 110 KM, to ciągnik powinien mieć co najmniej 145 KM.

To jednak tylko zgrubny rachunek, który może wziąć w łeb, gdy kadr z naszych łąk przypomina ten znany z kultowej tapety Widnows XP. Pagórkowaty teren zawsze stanowi nie lada wyzwanie dla maszyn rolniczych i trzeba o tym pamiętać. Tutaj z pomocą powinien przyjść doradca firmy, który pomoże w bardziej precyzyjny sposób dobrać odpowiednią kosiarkę.

Decydując się na taki zestaw musimy także pamiętać o tym, że w przyszłości nie będziemy mogli go w prosty sposób powiększyć – bowiem będzie się to wiązało z wymianą kosiarki tylnej na wydajniejszą lub podwójną. Układ kosiarek: tylna boczna z przednią czołową ma sporo zalet:

⇒ Utworzenie zestawu poprzez zakup kosiarki przedniej do posiadanej tylnej jest najkorzystniejsze cenowo;

⇒ Zakup maszyny o podobnej szerokości gwarantuje nam dwukrotny wzrost wydajności ha/godz.*;

⇒ Kosiarka czołowa cechuje się wygodą pracy (dobre kopiowanie terenu - w zależności od zawieszenia oraz ustawienia względem ciągnika, dobra widoczność maszyny);

⇒ Taki zestaw jest stosunkowo łatwy w prowadzeniu;

⇒ Kosiarkę przednią można wykorzystać także z przyczepą lub prasą podczas zbioru bezpośredniego w jednym przejeździe (nowe możliwości);

 * nie do każdej kosiarki tylnej można dokupić przednią o takiej samej szerokości, trzeba pamiętać, że obie maszyny muszą się uzupełniać, polecany jest dobór na zakładkę tak, aby koszenie było nie tylko wydajne, ale i dokładne - bez niedokosów podczas skręcania.