W poprzednich częściach przyglądaliśmy się wadom i zaletom zestawów bazujących na kosiarce czołowej oraz bocznej tylnej lub ciągnionej. Teraz pora na najbardziej wydajny wariant czyli kombinacje kosiarek znane także jako kosiarki potrójne (jedna czołowa i podwójna tylna).

Kombinacje kosiarek

Wszystkie poprzednie propozycje, pod względem wydajności, nie mogą się jednak równać z zestawem bazującym na kombinacji kosiarki podwójnej tylnej i czołowej. Jeżeli dysponujemy równymi, odkamienionymi łąkami i zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu czasu, to jest to propozycja dla nas. W połączeniu z kosiarką czołową bez trudu osiągniemy ponad 8 metrów szerokości roboczej. Przykładem może być chociażby niedawno opisywana kosiarka Pottinger Novacat A10. Jednak wraz z pojawieniem się wydajności rzędu 8-12 ha/godz. pojawiają się również poważne wymagania dotyczące ciągnika jak i prowadzenia łąki.

⇒ Zestaw bazujący na kosiarce czołowej i podwójnej tylnej jest najdroższą opcją, spośród wymienionych

⇒Jeżeli nie dysponujemy dużymi łąkami (kilka-kilkanaście hektarów w jednym kawałku), taki zestaw nie spełni naszych oczekiwań

Warto jednak spojrzeć na zalety wynikające z postawienia na moc połączonych trzech kosiarek dyskowych, poza wysoką wydajnością godzinową:

 ⇒Mniejsza ilość przejazdów, to mniejsze ugniatanie gleby i zużycie paliwa

⇒Formowanie pokosu – od trzech oddzielnych po jeden wspólny z trzech kosiarek (szeroki lub wąski)

⇒Maszyny tej klasy cechują się bogatym wyposażeniem standardowym

⇒Możliwość doposażenia w systemy poprawiające wygodę użytkowania

⇒Dostępność zestawów, w których wszystkie listwy obu kosiarek (podwójnej i czołowej) są zaczepione na wspólnej ramie np. SaMasz MegaCut

Przy wyborze takiego zestawu warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia i możliwości kopiowania terenu, zwłaszcza jeżeli chodzi o tylną kosiarkę. Dobrze jest również sprawdzić masę, modele wyposażone w zgniatacz pokosu i pasami odkładającymi pokosy z bocznych listw na środek, potrafią ważyć ponad 3000 kg.