Celem spotkania była praktyczna prezentacja systemów rolnictwa precyzyjnego PLM (Precision Land Menagement) oferowanych przez markę New Holland, a także potencjału drzemiącego w technologii ISOBUS. W trakcie pokazów można było bliżej poznać szeroką gamę rozwiązań takich, jak fabryczne systemy prowadzenia IntelliSteer i nowy IntelliSteer Lite, oprogramowanie do obróbki danych PLM Mapping, telematykę PLM Connect, serwer RTK PLM Connect oraz system automatycznego uwrocia IntelliTurn. Jednak podczas pokazów skoncentrowano się przede wszystkim na prezentacji możliwości zarządzania maszynami towarzyszącymi poprzez złącze ISOBUS z wykorzystaniem zadań precyzyjnego rolnictwa (TC) typu kontrola sekcji opryskiwacza, zmienna szerokość wysiew nawozu i precyzyjny siew nasion. Wszystko to jest możliwe bez konieczności montowania w kabinie kilku sterowników. Cała kontrola ciągnika i maszyny współpracującej odbywa się przez fabryczny wyświetlacz ciągnika IntelliView IV, na którym wyświetla się interfejs maszyny współpracującej umożliwiający sterowanie jej wszystkimi funkcjami. Takie rozwiązanie przede wszystkim pozwala ograniczyć koszty zakupu maszyny współpracującej, zmniejszając je o cenę sterownika, która w zależności od maszyny może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. zł. Oprócz redukcji kosztów plusem jest też poprawa widoczności w kabinie.

Z DOKŁADNOŚCIĄ DO 2,5 CM

Pokazy były również okazją do sprawdzenia w warunkach polowych pracy maszyn z najwyższą możliwą dokładnością RTK 2,5 cm z wykorzystaniem sygnału korekcyjnego z sieci RTK PLM Connect. Korzystanie z takiego sygnału wymaga wykupienia abonamentu, ale dla osób, które nie potrzebują aż tak wysokiej dokładności pracy, dostępne są sygnały darmowe - w ich wypadku uzyskuje się dokładność przejazdów na poziomie 15-20 cm.

Niewątpliwie zaletą systemów PLM zaproponowanych przez markę New Holland jest dość intuicyjny w obsłudze interfejs. Mimo że liczba danych i ikonek na ekranie jest spora, dość łatwo jest w krótkim czasie opanować tajniki pracy z wykorzystaniem elementów rolnictwa precyzyjnego. Oczywiście, na początku operator musi wykonać pewien trud poznania nowych rzeczy, ale później jego praca staje się znacznie łatwiejsza. Wpływa na to możliwość zautomatyzowania wielu czynności, nie tylko wyręczenie operatora w kierowaniu, lecz także np. przejęcie przez komputer kontroli nad maszyną na uwrociach czy nakładkach.