W poprzednich artykułach pisaliśmy o typach płynów do chłodnic oraz sposobie doboru, a także o aspekcie stosowania wody zamiast płynu. Pora skupić się na zagadnieniach związanych z eksploatacją układu chłodzenia.

Dlaczego trzeba wymieniać płyn?

Poza nielicznymi konstrukcjami tzw. szczelnych układów chłodzenia, które nie wymagają żadnych czynności serwisowych, w tym wymiany płynu, większość maszyn korzysta z układów, w których płyn ulega starzeniu. Proces ten jest związany z utratą właściwości zapobiegających osadzaniu się kamienia oraz rdzewienia. Jeżeli przekroczymy przewidziany przez producenta czas eksploatacji, narażamy się na takie same skutki jak gdyby układ był zalany zwykłą wodą demineralizowaną.

W przypadku gdy kupiliśmy maszynę używaną, warto sprawdzić stan płynu. Można to zrobić albo w warsztacie albo samodzielnie inwestując około 20 zł w aerometr, o czym pisaliśmy przy okazji monitorowania stanu płynu w sezonie zimowym.

Jak wymienić płyn?

 Z uwagi na toksyczność płynów do chłodnic, warto by było przeprowadzić taką czynność w warsztacie. Ale aby zminimalizować koszty eksploatacji, można także wykonać taki zabieg samodzielnie oddając później zużyty płyn do utylizacji.

Gdy wybraliśmy już odpowiedni (do naszej maszyny) płyn, wedle zasady płyn-materiały albo zgodnie z zaleceniami producenta, które muszą być zawarte w instrukcji obsługi, przystępujemy do działania. W przypadku przechodzenia z jednej technologii na nowszą lub zmianie marki, warto najpierw wykonać płukanie układu i dopiero zalewać nowy płyn.

Proces wymiany również powinien być opisany w instrukcji obsługi, część maszyn będzie wymagała zabiegów mających na celu odpowietrzenie układu, w części aby całkowicie spuścić stary płyn niezbędne będzie nastawienie nagrzewnicy w pozycji maksymalnego grzania i odczekania chwili. Wszystko zależy od podejścia producenta.

Czy można dolewać? Czy można mieszać?

 Wszystko zależy od tego czy mamy 100% pewności jaki płyn jest obecny w układzie. Jeżeli zapisaliśmy sobie jaki płyn wlaliśmy do układu chłodzenia, to bezwzględnie należy dolewać dokładnie taki sam, zarówno jeżeli chodzi o typ jak i markę.