Historia marki Zetor zaczęła się w 1946 roku, kiedy w Brnie w firmie Zbrojovka Brno wyprodukowano pierwszy traktor. Otrzymał on oznaczenie Z 25 i dalej nic już nie stało na przeszkodzie, aby uruchomić produkcję seryjną tych maszyn.

Nazwa traktorów marki Zetor powstała przez połączenie litery „Z“, która była logotypem brneńskiej fabryki zbrojeniowej i „or“ – ostatnich liter słowa traktor.

Produkcję seryjną traktorów Zetor uruchomiono w 1946 roku i w tym samym roku został zarejestrowany znak towarowy Zetor. W 1952 roku Zetor przeniósł się na nowy adres w obrębie Brna, do dzielnicy miasta Líšeň, gdzie traktory są produkowane do dziś.

W drugiej połowie lat 50. Zetor jako pierwszy na świecie przedstawił koncepcję wykorzystania zunifikowanych części do produkcji traktorów, przedstawiono Zunifikowaną linię I. W 1968 roku miała miejsce prezentacja Zunifikowanej linii II, która przyniosła w tamtych czasach wiele innowacyjnych elementów i rozwiązań – np. pierwszą bezpieczną kabinę na świecie ze zintegrowanym zabezpieczeniem przed przewróceniem, która była umieszczona na silentblokach. Nowa kabina pomogła też w obniżeniu hałasu w kabinie poniżej 85 decybeli. Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom marka Zetor zdobyła rozgłos w świecie i dostała się co czołówki światowych producentów traktorów.

Nie trwało to długo i w latach 70. "przyszedł na świat" pierwszy sześciocylindrowy traktor Zetor Crystal 12011.

W 1976 roku Zetor stał się nie tylko nazwą marki, ale również firmy. Rozwój w firmie trwał nadal i w 1991 roku przedstawiono zunifikowaną linię III, która po modernizacji na przełomie tysiącleci otrzymała nazwę Zetor Forterra.

Przełom tysiącleci oznaczał dla marki Zetor niezwykle ważny okres. Tradycyjnej czeskiej marce techniki rolniczej groził realnie zanik, ponieważ przedsiębiorstwo będące własnością państwa balansowało na granicy bankructwa.

Wtedy do historii marki Zetor wstąpiła słowacka spółka HTC holding a.s. i w czerwcu 2002 roku stała się właścicielem ZetorA. Po objęciu firmy przez nowych właścicieli zainwestowano środki finansowe w stabilizację firmy i jej restrukturalizację.