Marka, o której mowa to Zoomlion i bez wątpienia, natychmiast jesteśmy w stanie stwierdzić dwie rzeczy. Nazwa zupełnie nic, nam nie mówi, a jednocześnie bezbłędnie możemy określić dalekowschodni rodowód jasno zielonych maszyn. Cóż, firma Zoomlion, faktycznie nie jest znana w Europie, choć jej portfolio może przyprawić o zawrót głowy, produkty opuszczając fabryki z logo Zoomlion, napędzają chińskie place budowy, straż pożarną, roboty drogowe, magazyny a także wiele warsztatów.

Przejdźmy jednak do zaprezentowanej w Hanowerze próbki maszyn rolniczych Zoomliona. Ze wszystkich wystawionych w hali nr. 3 ciągników, największym zainteresowaniem cieszyły się te, które zostały specjalnie przygotowane pod europejskiego klienta. Znajdziemy tu silniki Deutz, przekładnie ZF lub Allison, każdy z napędem na cztery koła oraz pokaźną ilością złączy hydraulicznych, elektrycznych i pneumatycznych.

Nie inaczej wygląda oferta mniejszych maszyn, przykładem może być seria ciągników – RM. Modele z tej serii mogą pochwalić się czterocylindrowymi silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocach od 65 do 80 KM współpracującymi ze skrzyniami 16x4 lub 8x2, w wyposażeniu dodatkowym znajdziemy mechaniczny rewers. Każda wersja zapewni dwie prędkości WOM 540 oraz 1000. Na rynku północnoamerykańskim podstawowa wersja o mocy 65 KM, z napędem na cztery koła i skrzynią 16x4 (bez kabiny) to wydatek około 54300 PLN (po przeliczeniu na złotówki przy kursie 4,02 PLN za 1 USD)

Seria RK, to maszyny mniejsze od RM, z mocami od 40 do 60 KM jednakże i tutaj możemy wybierać w różnych skrzyniach oraz napędach. Do wyboru mamy podobne skrzynie co w serii RM, oraz napęd na dwa lub cztery koła. Podstawowy model serii RK o mocy 40 KM, ale za to z napędem na 4 koła oraz skrzynią 12x12 z rewersem, kosztuje około 36000 PLN (po przeliczeniu na złotówki przy kursie 4,02 PLN za 1 USD)

Prawdziwą ciekawostką może być, kompaktowy kombajn do zbioru zbóż 4LZT-6.0ZB, choć wnikliwa analiza tego modelu sugerowałaby możliwość zbioru jednego konkretnego zboża czyli ryżu. Maszyna dysponuje mocą 110 KM produkowanych przez silnik produkcji Quanchai, który poprzez przekładnię hydrostatyczną napędza gąsienice. Kombajn odznacza się bardzo kompaktowymi wymiarami, typowymi dla maszyn z Azji. Długość 5500 mm, szerokość 2700 mm i wysokość 3000 mm przy masie całkowitej około 4000 kg, szerokość hedera 2500 mm. Producent podaje, że maszyna może być wyposażona w komputerowy system diagnostyki pracujący w oparciu o sieć CAN.

Pomimo, że Zoomlion, ma w swojej ofercie maszyny do zbioru zarówno pszenicy jak i wielu rodzajów zbóż, firma postanowiła usatysfakcjonować europejskich plantatorów ryżu i zaprezentować kompaktowe rozwiązanie, specjalnie dla nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!