W miesiącach jesienno-zimowych w sprzedaży kwiatów ciętych ważną pozycję zajmują cyklameny. Trwałością przewyższają bowiem wiele popularnych kwiatów, a intensywny czerwony, różowy i lila kolor rozświetla mroki tej posępnej pory roku. Niebagatelna jest też niska cena cyklamenów.

Cyklameny, popularnie zwane fiołkami alpejskimi, są wysoko cenione w produkcji ogrodniczej jako roślina uprawiana na kwiat cięty oraz w doniczkach do dekoracji wnętrz. Na wiele kwiatów moda przemija, ale nie na cyklameny. Polska ma dość długą tradycję w ich hodowli; jej początki datuje się na połowę XIX wieku. Natomiast od czasów przedwojennych prowadzone były prace związane z pozyskiwaniem nowych odmian. Pierwsze polskie odmiany  Freege odznaczały się  silnym wzrostem, ładnym pokrojem roślin, późnym, lecz bardzo obfitym kwitnieniem, fantazyjnym układem kwiatów o zwielokrotnionej liczbie płatków, osadzonych na długich, silnych szypułkach.  W 1968 r. zostały one wpisane do Rejestru Odmian Oryginalnych jako „Freege Ciemnoczerwony”, „Freege Jasnoróżowy z Oczkiem”, „Freege Łososiowy”.  W  latach 1997–1998 wpisano do Rejestru odmiany wyhodowane przez prof. Henryka Chmiela z SGGW, m.in.: „Margo”, „Mikola”, „Agnes”, „Bianka”, „Marzenka”.

Obecnie w Polsce produkuje się około 4 milionów cyklamenów w doniczkach. Uprawiane są głównie odmiany tzw. mieszańcowe. Historii hodowli i uprawy cyklamenu perskiego oraz współczesnym warunkom uprawy tej rośliny poświęcona została książka Stanisława Szczepaniaka  pt. „Cyklameny”.

Jak na dobry poradnik przystało, najpierw podano informacje ogólne, a więc charakterystykę gatunku, zarys hodowli i cechy odmian, później wspomniano o historii uprawy cyklamenów, by potem krok po kroku prowadzić Czytelnika przez kolejne etapy produkcji tych kwiatów: wysiew, pikowanie, sadzenie do doniczek. Producent może rozpocząć uprawę na każdym z etapów, ponieważ specjalistyczne firmy handlowe oferują nasiona, siewki i gotowe rozsady do sadzenia w doniczkach.

Książka bogata jest w informacje na temat uprawy i wyboru odmian, odpowiednich miejsc i metod uprawy, zabiegów pielęgnacyjnych i  ochrony przed chorobami i szkodnikami. Osobne miejsce w publikacji zostało poświęcone uprawie bardzo modnych cyklamenów miniaturowych. Przedstawiono też najnowsze technologie pozwalające w coraz krótszym czasie wyprodukować bardzo dobrej jakości rośliny przeznaczone do dekoracji wnętrz, tarasów, balkonów. A tam fiołki alpejskie wyglądają najpiękniej.

Źródło: "Farmer" 22/2006