W ciągu roku produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych: róż, chryzantem, gerber, tulipanów, anturium, frezji, goździków i lilii.

Uprawa kwiatów pod osłonami zajmuje w Polsce powierzchnię 850 hektarów. Jest to więc duża produkcja, dająca nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. Co uprawia się na tych przestrzeniach osłoniętych tunelami foliowymi i w szklarniach? Przede wszystkim róże! A następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie. Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych. A i to nie wystarcza na potrzeby rynku. Widać Polacy lubią kwiaty. Sporo zatem importujemy z Holandii: przeszło 150 milionów róż, chryzantem, goździków i storczyków. Import jednak się ostatnio zmniejsza, natomiast rośnie produkcja krajowa.

Co ciekawe, pojawiają się stale nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych, uprawianych na kwiat cięty: czosnek, dziurawiec, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróżki i molucelle.

Wszystkim zainteresowanym uprawą kwiatów ciętych polecamy tę książkę napisaną przez pracowników naukowych katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Poznaniu. To znakomite kompendium usystematyzowanej wiedzy o roślinach ozdobnych.
Każda z 33 roślin przedstawionych w książce: od alstremerii poczynając, a na zwartnicy kończąc ma bogatą charakterystykę: podany jest jej opis botaniczny, odmiany, sposoby rozmnażania, sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne, wymagania, podłoże i nawożenie, sposoby zbioru i przechowywania kwiatów oraz choroby i szkodniki je atakujące. Botanicznym i agrotechnicznym informacjom towarzyszą dane o pozycji rynkowej poszczególnych kwiatów. Dowiemy się np. że w 2004 r. na giełdach holenderskich sprzedano blisko 2,8 mln pięknych egzotycznych kwiatów – gloriozy, a zwyczajnych mieczyków, zwanych też gladiolami aż 60 mln. Ale to i tak niewiele w porównaniu z tulipanami, które biją rekordy popularności: sprzedano ich ponad 1,4 mld. Jednak absolutną królową na rynku kwiatów ciętych jest róża: w Holandii sprzedano w 2004 r. ponad 3,4 mld róż.
Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się działem ogrodnictwa na świecie i w Polsce. A zatem dla producentów kwiatów ta publikacja jest niezbędna.

Źródło: "Farmer" 15/2006