To mrzonki. Nie ma się co łudzić. Bez środków ochrony roślin rolnictwo nie sprosta nowym wyzwaniom, np. uprawom surowców odnawialnych do produkcji energii. Nie mówiąc już o podstawowym celu: intensyfikacji produkcji rolniczej. Opryskiwanie będzie więc nadal pełniło niezwykle ważną rolę. Niestety, mimo znacznego postępu w produkcji środków ochrony roślin większość z nich nie jest obojętna dla ludzi, zwierząt i organizmów wodnych. Dlatego warto poznać najnowsze techniki opryskiwania, zabezpieczenia i sposoby zapobiegania zatruciom. Warto też poznać nowe środki ochrony osobistej. W tym pomoże ta książka.
Jej autor omawia wszystkie aspekty właściwego opryskiwania oraz sprzęt do ochrony roślin: wielkość aplikowanych kropli, zapobieganie znoszeniu cieczy, rodzaje opryskiwaczy i ich podział w zależności od miejsca użytkowania, sposobu rozpylania, sposobu przemieszczania (przenośne, plecakowe, taczkowe, ciągnikowe, samojezdne, samolotowe), źródeł energii i sposobu emisji cieczy. Szczegółowo scharakteryzowane zostały zwłaszcza opryskiwacze ciągnikowe, ich budowa i działanie, a także opryskiwacze ręczne silnikowe.
W książce omówione są zasady przeprowadzania zabiegów ochrony roślin i ich etapy. Podano nowe metody i rozwiązania w samej technice opryskiwania, np. technika tunelowa (taki sadowniczy opryskiwacz tunelowy to rewelacja!), kolektorowa, reflektorowa. Przedstawione zostały także koncepcje rolnictwa przyjaznego w opryskiwaniu roślin. Pouczający, praktyczny poradnik.
Źródło: "Farmer" 03/2006
Komentarze