Cebula jest jedną z roślin najwcześniej przystosowanych do uprawy przez człowieka ze względu na dużą wartość odżywczą, jak i właściwości lecznicze. To bardzo cenne warzywo, ważne dla naszej gospodarki rolnej. Polska bowiem jest od lat jednym z głównych producentów cebuli w Europie. Niestety, w ostatnim czasie  nastąpiły pewne zawirowania w eksporcie tego warzywa. Najpierw zmniejszyła się nieco sprzedaż na rynki zachodnie, ale wynagradzała to duża podaż na naszą cebulę na rynku rosyjskim. Odkąd Rosja zamknęła dla nas swój rynek, eksport jest kierowany teraz do nowych krajów Unii Europejskiej. Bardzo chłonny jest też rynek krajowy. Dlatego uprawa cebuli jest wciąż opłacalna i cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Im naprzeciw wychodzi ta publikacja, prezentująca aktualną wiedzę na temat  warunków uprawy cebuli.

To klasyczny poradnik, przygotowany przez wydawnictwo według sprawdzonego wzorca. Czytelnik znajdzie w nim szczegółowe informacje dotyczące odmian, wymagań klimatycznych i glebowych cebuli, metod uprawy, nawożenia i zabiegów pielęgnacyjnych oraz systemu ochrony przed chorobami i szkodnikami. A że cebula jest warzywem do długiego przetrzymywania, bardzo precyzyjnie przedstawione zostały też warunki zbioru, dosuszania i przechowywania cebuli. Jest to bardzo dobrze merytorycznie opracowana publikacja, która w literaturze przedmiotu oprócz źródeł krajowych uwzględnia także wydawnictwa zagraniczne.

Książka adresowana jest do producentów cebuli, do  wszystkich osób zainteresowanych uprawą tej rośliny, ale też do pracowników naukowych, służb doradczych, studentów wydziałów ogrodniczych oraz nauczycieli i uczniów szkół średnich.

Źródło: "Farmer" 22/2006