Aby podtrzymać chów owiec powstają nowe dziedziny ich użytkowania. potrafią one niekiedy produkcję mięsa, mleka, wełny i skór przesunąć na dalszy plan.

Owce korzystnie wpływają np. na porost runi, są przydatne w pielęgnacji parków, rezerwatów przyrody, a nawet przydomowych ogrodów jako żywe „kosiarki do trawy”. A dzięki swoim naturalnym skłonnościom do przygryzania krzewów i obgryzania kory z drzew mogą być wykorzystane do pielęgnacji terenów, na których roślinność krzewiasta jest niepożądana. Ostatnio nawet w niektórych krajach Europy wykorzystuje się owce do pielęgnacji młodników i upraw leśnych; pod fachowym nadzorem niszczą one chwasty. Dzięki temu eliminuje się lub ogranicza stosowanie herbicydów.

Wiedzę o zaletach i korzyściach płynących z hodowli owiec przedstawia praca zbiorowa pt. „Użytkowanie owiec”. Dowiemy się z niej wszystkiego na temat owczej wełny: od budowy włosa, właściwości fizycznych i chemicznych wełny po kształt i wielkość loków na skórze np. jagnięcia karakułowego. Poznamy  techniki strzyży i produkcję serów owczych od oscypka, bryndzy po bundz. 

Publikacja zbiera, poszerza i porządkuje wiadomości rozproszone w mniejszych, wycinkowych pracach poświęconych poszczególnym zagadnieniom; ona wiedzę na temat korzyści z hodowli owiec wręcz wyczerpuje.

To praca naukowa, adresowana przede wszystkim do studentów uczących się na kierunkach związanych z hodowlą zwierząt, ale też do zootechników i hodowców. Ale jeśli książka ta wpadnie w ręce czytelników, którzy z owcami mają okazję zetknąć się jedynie podczas wakacji w gospodarstwie agroturystycznym albo na wędrówce górskimi halami – to może też dla nich stanowić interesującą lekturę. A to dzięki temu, że autorzy złożone i specjalistyczne zagadnienia potrafią przedstawić w formie zrozumiałego, przejrzystego i atrakcyjnego wykładu. Jest to do pewnego stopnia publikacja modelowa .

Książkę w cenie 16,50 zł można kupić w Dziale Udostępniania Biblioteki Głównej ATR, ul. Prof. S. Kaliskiego 7, 85-796 Bydgoszcz; tel.: 052 340 80 78 oraz w księgarni internetowej: http/ksiegarnia.atr.bydgoszcz.pl

Źródło: "Farmer" 03/2006