W ostatnich dniach liderem wzrostów cen na światowym rynku zbóż jest amerykańska pszenica. Wczoraj jej cena wzrosła po raz siódmy z rzędu i oddaliła się już od blisko sześcioletniego dołka notowań z dnia 1 marca br. o 7,5 proc. Również cena amerykańskiej kukurydzy zyskuje na wartości wraz z drożejącą ropą (znaczna jej część przerabiana jest na bioetanol). Wraz z drożejącymi zbożami za oceanem zyskują na wartości zboża na Matif, jednak wyraźnie mniej.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,38 proc. (146,50 euro/t- 632 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,67 proc. (173,24 USD/t- 681 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,82 proc. (151,75 euro/t- 655 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,97 proc. (142,71 USD/t- 561 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10