Po kilkutygodniowym okresie zdecydowanej dominacji notowań rzepaku na światowych giełdach ostatni okres to silna korekta rzepaku i zdecydowany powrót do tendencji wzrostowej notowań soi. O przyczynach wzrostu cen soi pisałem wcześniej, ale i tak „bardziej wtajemniczeni” wiedzą od dawna, że chodzi o Amerykę Płd. Amerykańska soja jest obecnie najdroższa od 14 czerwca ub.r.

Biorąc pod uwagę następujące fakty: olej palmowy jest najdroższy w historii notowań, cena oleju sojowego zbliża się do rekordów z czerwca ub.r. Notowania ropy Brent i WTI są najwyższe od października 2014 r. (znaczna część oleistych przerabiana jest na biopaliwa), to raczej po zmianie serii najbliższej kontraktu na rzepak na MATIF z lutowej (ostatnie notowanie w poniedziałek) na kolejną najbliższą majową, cena rzepaku powinna dalej rosnąć.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie wzrosły w piątek o 1,3 proc. do 755,50 euro/t (3452) zł/t, ) i były o 67,3 proc. wyższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak potaniał o 0,2 proc. Kolejna najbliższa seria kontraktu na rzepak z dostawą w maju w piątek podrożała o 2,3 proc. o 710,50 euro.t.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek podniosły się o 1,5 proc. i wyniosły 1017,60 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 45,6 proc. W ujęciu tygodniowym canola potaniała o 0,5 proc. Amerykańska soja podrożała w piątek o 1,5 proc. i kosztowała 540,12 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 8,6 proc., natomiast przez ostatni tydzień notowań cena podniosła się o 3,9 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 1,27 proc. (755,50 euro/t - 3452 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosłą o 1,50 proc. (540,12 USD/t - 2217 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,04 proc. (1017,60 CAD/t - 3269 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.