Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Gospodarki, od 15 maja na hurtowym rynku Mercado Central w Buenos Aires zezwolono na bezcłowy import świeżych towarów, takich jak owoce, warzywa i mięso, a także artykułów spożywczych o przedłużonej trwałości.

Produkty mają być następnie przekazywane do mniejszych punktów sprzedaży. Według ministerstwa, celem jest obniżenie cen detalicznych poprzez zwiększenie podaży.

 

 

Rolnicy uważają import bezcłowy za nieskuteczny

Rolnicy skrytykowali środek, jako nieskuteczny. Stowarzyszenie rolników CRA podkreśliło, że inflacja nie jest związana z konkretnymi produktami. Za problem odpowiada raczej polityka gospodarcza.

Ponadto agencja ratingowa ostrzegła przed obniżkami cen towarów produkowanych regionalnie. Producenci krajowi musieliby nadal otrzymywać cenę pokrywającą koszty produkcji.

Inflacja hula w Argentynie na całego

Jako kolejny środek przeciwko inflacji, argentyński bank centralny podniósł oprocentowanie lokat terminowych o sześć punktów procentowych do 97 proc. Do tego dochodzą m.in. uproszczenia w finansowaniu importu środków operacyjnych.

Według oficjalnych danych, w samym kwietniu inflacja w Argentynie wyniosła 8,4 proc.. Od początku roku koszyk zakupowy wzrósł cenowo o 32,0 proc., a w ciągu dwunastu miesięcy do kwietnia 2023 r. o 108,8 proc.