W minionym tygodniu na światowych giełdach przeważały spadki cen zbóż. Trudne warunki pogodowe w części stanów w USA (powodzie) budzą obawy o poziom zasiewów kukurydzy i pszenicy jarej jednak oczekiwania na piątkowe dane o zapasach i prognozowany areał zasiewów wywierały presję spadkową. Ostatecznie w piątek zboża za oceanem zanotowały mocne spadki- szczególnie kukurydza.

Pszenica na MATIF w piątek potaniała wobec dnia poprzedniego o 0,1 proc. i kosztowała 185,75 euro/t (799 zł/t). W ujęciu tygodniowym cena spadła o 2,0 proc. Na giełdzie w Chicago pszenica potaniała o 1,5 proc. i kosztowała 168,19 USD/t, a w ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 1,8 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w piątek potniała w stosunku do czwartku o 0,7 proc. i kosztowała 168,00 euro/t (723 zł/t), natomiast w ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 1,5 proc.. Cena kukurydzy na CBoT w piątek obniżyła się o 4,7 proc. do 140,35 USD/t., a przez ostatni tydzień spadła o 5,8 proc. Bezpośrednią przyczyną bardzo mocnej przeceny kukurydzy na CBoT były piątkowe dane. Zarówno poziom zapasów jak i prognozowany areał zasiewów kukurydzy w USA były powyżej wcześniejszych oczekiwań analityków.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena w piątek spadła o 0,13 proc. (185,75 euro/t- 799 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,45 proc. (168,19 USD/t- 645 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,74 proc. (168,00 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 4,68 proc. (140,35 USD/t- 538 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10