W minionym tygodniu notowania zbóż (szczególnie pszenicy) na światowych rynkach były zdominowane informacjami płynącymi z Rosji, Najpierw sobotnia decyzja Rosji o zawieszeniu porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych do eksportu towarów (głównie zbóż) z Ukrainy drogą morską spowodowała silne wzrost cen zbóż (szczególnie pszenicy) na światowych giełdach w poniedziałek.

Następnie informacje o prawdopodobnym utrzymaniu korytarzy humanitarnych przełożyło się na równie mocny spadek cen. Wydaje się, że najbliższe tygodnie notowań zbóż na światowych giełdach upłyną pod dyktando informacji płynących z basenu Morza Czarnego.

Pszenica w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek potaniała na Matif o 0,4 proc. do 339,25 euro/t (1591 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 17,0 proc. Natomiast przez ostatni tydzień cena pszenicy podniosła się o 0,5 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w piątek (ostatnie notowanie) spadła o 5,1 proc. i wyniosła 329,00 euro/t (1543 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 37,2 proc. W ciągu tygodnia notowania spadły o 2,4 proc. Kolejna najbliższa seria kontraktu kukurydzy z dostawą w styczniu potaniała w piątek o 0,8 proc. do 333,50 euro/t.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym w piątek podrożała o 0,9 proc. i kosztowała 311,49 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 9,6 proc. Przez ostatni tydzień cena podniosła się o 2,2 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,3 proc. i wyniosła 268,10 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 21,8 proc. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o niespełna 0,1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła w piątek o 0,44 proc. (339,25 euro/t- 1591 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,86 proc. (311,49 USD/t - 1494 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena w piątek spadła o 5,12 proc. (329,00 euro/t- 1543 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,26 proc. (268,10 USD/t - 1286 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10