W poniedziałek giełda Matif w Paryżu była zamknięta (Święto Pracy). Tymczasem za oceanem już podczas nocnych notowań elektronicznych widoczne było parcie cen zbóż w górę. Dzienne notowania nie tylko potwierdziły nocne wzrosty, ale dołożyły co najmniej drugie tyle. W sumie na zamknięcie notowań cena pszenicy na giełdzie w Chicago wzrosła o 5,8 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia i wyniosła 162,68 USD/t osiągając najwyższy poziom od połowy lutego br. (wykres kontynuacyjny poniżej).

Notowania amerykańskiej kukurydzy wyraźnie ustępowały pszenicy, ale i tak 3,1 proc. wzrost ceny jednego dnia nie zdarza się często, a osiągnięty poziom 145,37 USD/t jest najwyższy od połowy kwietnia br. Za mocnym wzrostem cen amerykańskich zbóż na początku tygodnia stała pogoda. Silne wiatry, tornada, gradobicia, śnieżyce i obfite opady deszczu, które nawiedziły w weekend znaczną część obszarów upraw amerykańskich zbóż w połączeniu z wysoką pozycją krótką (gra na spadki cen) posiadaną przez fundusze spekulacyjne stanowiły w poniedziałek na CBoT mieszankę wybuchową.

Przypomnę, że fundusze spekulacyjne w tygodniu kończącym się we wtorek 25 kwietnia br. posiadały rekordową od 2006 r. ilość otwartych krótkich pozycji na CBoT na pszenicę (sprzedane netto kontrakty i opcje) w liczbie ponad 162 tys. szt. Natomiast w przypadku kukurydzy zanotowały najwyższą od ponad roku ekspozycję krótką netto w kontraktach i opcjach na giełdzie w Chicago w ilości aż ponad 196 tys. szt.

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 5,79 proc. (162,68 USD/t- 630 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 3,14 proc. (145,37 USD/t- 563 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10