Sierpniowy kontrakt na rzepak obniżył się przez tydzień o 2,2 proc. do 356,3 Euro/t wobec 382,3 Euro/t (-6,8 proc.) przed dwoma tygodniami. Oznacza to obniżenie wartości o 26 Euro/t podążające za redukcją notowań soi oraz spadkową tendencją na rynkach towarowych.

Na południu Europy rozpoczęły się zbiory rzepaku, których poziom ma być nieco mniejszy niż rok wcześniej. Presja nowych zbiorów może ciąć jego wartość do zakończenia zbiorów w Unii, a zawirowania związane z Brexitem mogą skutkować dalszymi wahaniami. Na rynku rzeczywistym staniała większość surowców oleistych oraz śruty, natomiast oleje roślinne wykazały różne trendy.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na lipiec br. w ostatnim tygodniu mocno staniała o 7,1 proc. do 473,2 CAD/t, na skutek wyprzedaży kontraktów oraz sprzyjającej rzepakowi aury na kanadyjskich polach.

Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia obniżył wartość o 0,9 proc. do 413,2 USD/t. Soja straciła wartość na skutek wyprzedaży kontraktów oraz spadkowych tendencji na rynku kukurydzy przy dużej niepewności na rynkach akcji oraz walut w obliczu głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa Argentyny zwiększyło prognozy zbiorów soi w bieżącym sezonie z 57,6 mln t do 58 mln t. Rynek soi cechuje obecnie duża chwiejność i podatność na spekulacje wielkich graczy. Trudno zatem przewidzieć kierunki zmian cen w dłuższym terminie, informuje FAMMU/FAPA za Reuters. Na kolejny sezon 2016/17 wstępnie przewiduje się wzrost produkcji i podaży soi, jednak równolegle jej spożycie powinno również wzrosnąć.