Umożliwiają one, na przykład, USA, Australii, Nowej Zelandii i krajom Ameryki Łacińskiej eksportowanie pewnej ilości żywych zwierząt, mięsa, produktów mlecznych i innych produktów bezcłowych do UE.

Nowe kontyngenty pokazują, ile produktów rolnych można przywozić bezcłowo, jeżeli obecny udział przywozu brytyjskiego zostanie anulowany. Przy obliczaniu nowego kontyngentu taryfowego UE przywóz z Wielkiej Brytanii był odejmowany od całkowitego przywozu UE dla każdego produktu w okresie trzech lat

Ze względu na różnice w przywozie z Wielkiej Brytanii UE nie obniża swojego kontyngentu taryfowego dla każdego produktu. Na przykład przywóz żywego bydła utrzymuje się na poziomie 100 procent obecnego poziomu

Nowe kontyngenty taryfowe zależą jednak nie tylko od rodzaju produktu, ale również od kraju, z którego jest importowany. W zależności od tego, jak intensywnie handluje ten kraj z Wielką Brytanią, nowe kontyngenty mogą się znacznie różnić

KE wskazała, że może być konieczne jednostronne ustalenie tych nowych taryf, zanim nowe wartości nie będą mogły zostać wynegocjowane najpierw z zainteresowanymi państwami trzecimi. Wynika to z krótkiego okna czasowego na Brexit.

UE musi jednak ustalić nowe taryfy, zanim taryfy WTO będą miały zastosowanie w stosunku do Wielkiej Brytanii. Byłby to scenariusz na wypadek braku umowy z Wielką Brytanią do czasu Brexitu.
Według KE nowe kwoty mają "zapewnić pewność oraz ciągłość prawną i sprawne funkcjonowanie przywozu w ramach kontyngentów taryfowych w UE i Wielkiej Brytanii".

Przywóz produktu przez Wielką Brytanię w okresie trzech lat jest traktowany, jako procent całkowitego przywozu do UE tego samego produktu w tym samym okresie.

Ten udział procentowy jest następnie stosowany do kontyngentu taryfowego. Zakłada się, że jest to udział Wielkiej Brytanii, a pozostała część staje się nowym kontyngentem taryfowym dla UE.
Przykładem zmiany kontyngentów taryfowych jest wołowina i podroby z Australii. Po zastosowaniu nowej stawki UE wyniesie mniej niż 35 procent obecnej ilości.

Trzeba się liczyć też ze znacznym obniżeniem kontyngentu taryfowego na nowozelandzką wołowinę. Po Brexicie UE przejmie ponad 65 proc. obecnego poziomu importu.

W przypadku produktów wieprzowych z USA obowiązuje nowy kontyngent taryfowy wynoszący 36 procent obecnego poziomu.

Natomiast mięso owcze i kozie z Australii jest ograniczone do 20 procent.