Na stacjach benzynowych mijający tydzień przyniósł ośmiogroszowe zmiany w cennikach, oczywiście w górę. Stawki popularnej „95”-tki przekroczyły już 3 złote 42 grosze za litr. Podobnie kształtują się ceny oleju napędowego. W lepszej sytuacji są użytkownicy aut napędzanych gazem. W tym przypadku można nawet mówić o obniżkach, rzędu 3 groszy za litr.
ŚREDNIE CENY DETALICZNE PALIW NA STACJACH BENZYNOWYCH
Dystrybutorzy |
Euro 95 |
Superplus 98 |
ON |
LPG |
PKN Orlen |
3,44 |
3,69 |
3,44 |
1,83 |
Lotos |
3,43 |
3,69 |
3,43 |
1,83 |
Koncerny |
3,44 |
3,45 |
1,86 |
|
Prywatni |
3,41 |
3,63 |
3,41 |
1,84 |
Średnia |
3,42 |
3,65 |
3,42 |
1,83 |
Źródło:Reflex
I to nie koniec podwyżek. Od jutra szykują się kolejne. Zmiany odzwierciedlają ruch cen hurtowych w górę jeszcze z początku stycznia. Wiele na to wskazuje, że taka sytuacja może potrwać przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia. A wtedy na stacjach benzynowych za litr paliwa możemy płacić już powyżej 3,5 złotego – komentuje Urszula Cieślak z BM REFLEX.
Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii o stanie zapasów ropy naftowej i paliw płynnych, pokazał co prawda ich wzrost, w przypadku ropy naftowej o 1 mln 14 tys baryłek, większe są także zapasy benzyn i destylatów, ale rozchwiany rynek niewiele robi sobie z tych informacji. Zrewidował też w dół prognozy światowego popytu na rop ę.
W pierwszym półroczu ceny ropy naftowej mogą pozostać w rejonach 38 – 60 dolarów za baryłkę. Dziś w Londynie w kontraktach terminowych kosztowała 47 – 49 dolarów. W Nowym Jorku 36 – 42.
źródło: farmer.pl
Komentarze