Po dwóch sesjach wzrostowych cen rzepaku i soi wczoraj na rynek powróciły spadki notowań. Rzepak na Matif potaniał o 0,2 proc. do 360,5 euro/t natomiast notowania amerykańskiej soi obniżyły się o 0,9 proc. do 348,42 USD/t/. Wzrosła jedynie cena kanadyjskiej canoli- o 0,5 proc. do 525,8 CAD/t, której notowania powróciły po długim weekendzie (w poniedziałek giełda w Winnipeg była zamknięta).

Od dłuższego czasu cena canoli utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie i blisko wielomiesięcznych szczytów notowań. Przyczyną jest nienajlepsza pogoda (deszcze), która utrudnia siewy, ale także utrudnia zbiór plonów z ubiegłorocznych upraw pozostawionych na zimę.

Z kolei obecne notowania rzepaku (z nowych zbiorów) po ubiegłotygodniowej przecenie na giełdzie w Paryżu znajdują się na poziomie z początku sierpnia ub.r. Póki co rynek nie reaguje ani na sytuację panującą w Kanadzie (drugi po UE największy producent rzepaku na świecie) ani na sygnały wskazujące na mniejsze zbiory w UE niż to jeszcze niedawno prognozowano.

Ostatnio w Niemczech (DRV) skorygowano w dół wcześniejszą prognozę produkcji o 240 tys. t (o 5,3 proc.) do 4,68 mln t. W poprzednim sezonie zbiory wyniosły 4,61 mln t. Natomiast MARS (jednostka unijna monitorująca uprawy w UE) w poniedziałek obniżyła prognozę plonowania rzepaku w UE z 3,27 t/ha do 3,17 t/ha (o 3,1 proc.).

Przypomnę, że w raporcie z 10 maja br. USDA w pierwszej tegorocznej prognozie podawała oczekiwaną światową produkcję rzepaku w nadchodzącym sezonie na poziomie rekordowym 72,78 mln t (68,86 mln t w mijającym sezonie), w tym w UE 21,3 mln t – o 0,9 mln t wyższym niż w 2016/17. Na obecną chwilę (powyższe dane DRV i MARS) wydaje się bardziej prawdopodobne, że zbiory będą niższe więc ceny raczej powinny rosnąć a nie spadać. No, ale giełda czasami rządzi się swoimi prawami.

Warto też zauważyć, że prognozowane światowe zapasy końcowe rzepaku w obecnym sezonie wyniosą wg USDA (raport majowy) 4,76 mln t i będą najmniejsze od sezonu 2008/9!

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,2 proc. (360,50 euro/t- 1515 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła 0,86 proc. (348,42 USD/t- 1301 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,50 proc. (525,80 CAD/t- 1455 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.