Cichym liderem ostatnich dni jest kukurydza na MATIF. Od dziesięciu sesji jej cena nie spadła ani razu, notując sześć wzrostów i cztery sesje bez zmiany ceny. Zwyżka notowań w tym czasie nie była zbyt duża i wyniosła w sumie 2,2 proc. Osiągnięta wczoraj cena 171,25 euro/t była jednak najwyższa od lata ub. r. (dotyczy notowań serii marcowej).

Pszenica na MATIF wczoraj podrożała o 0,5 euro do 170,00 euro/t. Jej notowania od trzech tygodni oscylują wokół bariery 170 euro budując platformę do wybicia (wykres poniżej). Pytanie tylko czy w górę czy w dół? Wydaje się, że kierunek wskażą notowania amerykańskiej pszenicy, która również jest w ważnym momencie notowań. We wcześniejszych komentarzach opisywałem granicę 160 USD/t do której się zbliżyła, ale jak dotąd ma problemy z jej pokonaniem.

Wczorajsze bardzo dobre, a wręcz rewelacyjne dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych pomogły amerykańskiej pszenicy, która podrożała o 0,6 proc. do blisko 157 USD/t. Zamówienia eksportowe w tygodniu kończącym się 19 stycznia wyniosły aż 957 tys. t i ponad dwukrotnie przekroczyły górną granicę oczekiwań rynku (200- 400 tys. t). Były również trzykrotnie wyższe niż przed tygodniem i jednocześnie najwyższe w obecnym sezonie (od 1 czerwca 2016 r.).

Tygodniowe zamówienia na amerykańska kukurydzę również były bardzo wysokie i wyniosły 1,39 mln t przy oczekiwaniach analityków w przedziale 0,7- 1,0 mln t. Jednak nie pomogło to notowaniom. Kukurydza na CBOT potaniała wczoraj o 0,7 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,29 proc. (170,00 euro/t- 740 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,59 proc. (156,89 USD/t- 637 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (171,25 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,68 proc. (143,20 USD/t- 581 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10