Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach przyniosły w większości wzrosty cen. Jednak wzrosty nie były tak dynamiczne jak dzień wcześniej. Pszenica na paryskiej giełdzie podrożała o 0,3 proc. do 181,75 euro/t, co jest najwyższą ceną od początku listopada 2015 r. Pszenica na CBoT podrożała o 0,9 proc. do 196,76 USD/t i zbliżyła się na odległość niewiele ponad jednego dolara do wyznaczonego zaledwie kilka dni temu prawie dwuletniego szczytu notowań.

Amerykańska kukurydza podrożała o 0,1 proc. do 154,42 USD/t i jest najdroższa od czerwca 2016 r. Jako jedyna wśród zbóż potaniała kukurydza na MATIF - o 0,3 proc. Do 172,5 euro/t. Dzisiaj po południu będzie opublikowany najnowszy raport USDA na temat m.in. prognoz światowego bilansu zbóż. Jeżeli potwierdzą się wcześniejsze przewidywania spadku produkcji w USA w wyniku suszy to raczej wzrosty w USA, ale i na pozostałych rynkach, w tym europejskim powinny być kontynuowane.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,28 proc. (181,75 euro/t- 771 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,94 proc. (196,76 USD/t- 733 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,29 proc. (172,50 euro/t- 733 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,13 proc. (154,42 USD/t- 575 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10