PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Cena pszenicy na Matif trzyma się mocno

Cena pszenicy na Matif trzyma się mocno

Autor: Tomasz Roszkowski

Dodano: 04-02-2015 14:32

Tagi:

W ostatnim miesiącu ceny surowców rolnych zachowywały się rozbieżnie.Przełom roku (od połowy grudnia do połowy stycznia) obfitował w wydarzenia, które diametralnie odmiennie wpływały na ceny surowców rolnych na światowych giełdach. Był to też czas ubogi w raporty na temat światowego bilansu zbóż i oleistych, a te, które się pojawiły, niewiele zmieniły w stosunku do poprzednich prognoz. Już pobieżna analiza załączonych poniżej tabel wskazuje na wyraźną rozbieżność notowań surowców rolnych na giełdzie w Paryżu i w Chicago. Szczególnie jaskrawa różnica występuje w przypadku pszenicy - 4-procentowy wzrost ceny na Matif i 14-procentowy spadek notowań na CBOT w tak krótkim czasie nie jest jednak przypadkiem. Splot czynników (m.in. cło eksportowe na pszenicę w Rosji, osłabienie euro wobec dolara) spowodował mocne zachowanie się cen tego ziarna na europejskim rynku. W trzeciej dekadzie grudnia cena 1 t przekraczała 200 euro, co ostatni raz miało miejsce w połowie maja 2014 r. Nawet korekta, która występuje od początku roku, ma dość łagodny charakter, a cena z połowy stycznia (197,5 euro/t) jako jedyna wśród zbóż jest wyższa niż w połowie stycznia ub.r. (o 5 euro/t).

Z kolei ceny amerykańskiej pszenicy są w wyraźnym odwrocie. Notowaniom nie pomogły nawet oficjalne szacunki zasiewów pszenicy ozimej w USA, które okazały się znacznie niższe od oczekiwań rynku. Według USDA zasiewy są o 5 proc. niższe wobec ub.r. i wyniosły 40,5 mln akrów. Przy spodziewanej na wiosnę słabszej kondycji plantacji (jesienne silne mrozy przy niewystarczającej pokrywie śnieżnej) raczej nie wróżą dobrze wysokości produkcji tego ziarna w nadchodzącym sezonie. To raczej sugeruje chwilową słabość notowań na CBOT. W średnim terminie powinno to oddziaływać prowzrostowo na amerykańską pszenicę.

Dobry dla notowań czwarty kwartał 2014 r. "uratował" niejako cały rok i nie doszło do tak silnej przeceny surowców rolnych jak w 2013 r., chociaż jeszcze we wrześniu sytuacja cenowa była wręcz dramatyczna po wiosenno-letniej silnej przecenie. W sumie, w 2014 r. zboża i rzepak na światowych giełdach potaniały o 3-6 proc. (w 2013 r. o 16-40 proc.), canola zyskała prawie 3 proc. Najwięcej na wartości straciła soja - 22 proc., ale trzeba pamiętać, że w 2013 r. spadek jej ceny był na tle pozostałych surowców dość skromny i wyniósł zaledwie 7,5 proc.

ZBOŻA

W raporcie z 12 stycznia USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) obniżył prognozę globalnej produkcji zbóż w sezonie 2014/15 o 1,73 mln t do 1 995,73 mln t. Jednak nadal to będzie historycznie rekordowy rok pod względem światowych zbiorów. Zapasy końcowe mają spaść w stosunku do prognoz z ubiegłego miesiąca o 2,15 mln t do 419,90 mln t. USDA ponownie podniosła - tym razem o 1,2 mln t do 723,38 mln t historycznie rekordową światową produkcję pszenicy. Zapasy końcowe mają wzrosnąć do 196,00 mln t (wobec 194,90 mln t szacowanych przed miesiącem i 185,80 mln t w sezonie 2013/14). Poprawa światowego bilansu pszenicy to zasługa podwyższenia o 0,5 mln t zapasów początkowych oraz podniesienie o 1,1 mln t prognozy zbiorów tego ziarna w Etiopii do 4,4 mln t.

W Unii Europejskiej nieznacznie (o 0,11 mln t) podwyższono szacunki produkcji pszenicy z poprzedniego miesiąca do rekordowej wysokości 155,51 t. Wprowadzono także korektę in plus zapasów początkowych o 0,5 mln t do 10,64 mln t. Zapasy końcowe mają wynieść 17,14 mln t (17,06 mln t prognozowane w grudniu). Większy ma być również o 1 mln t eksport, który ma wynieść 30 mln t. Według styczniowego raportu USDA, w bieżącym sezonie UE będzie po raz pierwszy największym światowym eksporterem pszenicy. W Polsce utrzymano szacunki z poprzedniego miesiąca rekordowych zbiorów - 11,2 mln t (o 18 proc. wyższe niż w ubiegłym sezonie i o 20 proc. wyższe wobec średniej z 5 lat).

Amerykański Departament ds. Rolnictwa w styczniu obniżył o 3,50 mln t prognozę globalnej produkcji kukurydzy do 988,08 mln t. Zapasy końcowe tego ziarna prognozowane są w wysokości 189,15 mln t (192,20 mln t miesiąc wcześniej). Zmniejszono o 4,87 mln t prognozę zbiorów w USA do 361,09 mln t, podniesiono ponownie w UE, tym razem o 0,37 mln t do rekordowych 73,96 mln t. Zwiększono również w Indiach o 1 mln t do 22 mln t. W Polsce utrzymano szacunki zbiorów na poziomie 4 mln t.

USDA w styczniu utrzymała grudniowe szacunki zbiorów żyta w Polsce na poziomie 2,85 mln t, jęczmienia 3,25 mln t i owsa 1,35 mln t.

Pod koniec grudnia rząd Rosji wprowadził cło eksportowe na pszenicę, które ma wynieść przynajmniej 35 euro/t i będzie obowiązywać od 1 lutego do 30 czerwca 2015 r. Dodatkowa opłata ma służyć stabilizacji na rynku zbóż w Rosji i zapobiec nadmiernemu wywozowi pszenicy z tego kraju. Silne osłabienie rubla spowodowało wzrost atrakcyjności eksportu w ostatnich miesiącach. W związku z tym USDA już w styczniowym ra porcie zmniejszyła prognozę eksportu pszenicy z Rosji o 2 mln t do 20 mln t.

OLEISTE

W styczniowym raporcie USDA podwyższyła prognozę globalnej produkcji oleistych w obecnym sezonie do rekordowych 532,37 mln t (530,72 mln t szacowane przed miesiącem i 505,59 mln t w sezonie ubiegłym) oraz zwiększyła przewidywane zapasy końcowe do 104,69 mln t (104,06 mln t w grudniu i 80,59 mln t w sezonie 2013/14). Światowe zbiory soi mają wynieść w sezonie 2014/15 rekordowe 314,37 mln t (312,81 mln t miesiąc wcześniej). Zapasy końcowe mają być wyższe o 0,91 mln t w stosunku do grudniowych przewidywań i wyniosą 90,78 mln t. Wzrost prognoz światowej produkcji w styczniu to zasługa Brazylii, gdzie podwyższono szacunki o 1,5 mln t do historycznie rekordowych 95,50 mln t i USA - wzrost do 108,01 mln t (ze 107,73 mln t szacowan ych w grudniu).

USDA podniosła również prognozę globalnej produkcji rzepaku - po raz drugi z rzędu do historycznie rekordowej wysokości 71,94 mln t (z 71,87 mln t przed miesiącem i 71,10 mln t w również rekordowym sezonie poprzednim). W Unii Europejskiej zbiory rzepaku w bieżącym sezonie były także historycznie rekordowe i wyniosły aż 24,08 mln t (wzrost o 0,03 mln t w stosunku do grudniowych szacunków i produkcji w poprzednim sezonie w wysokości 21,10 mln t). W Polsce utrzymano grudniową prognozę produkcji rzepaku w wysokości 3,1 mln t.

Pszenica. W Paryżu trend długoterminowy spadkowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy wzrostowy (3-9 mies.), krótkoterminowy (do 3 mies.) wzrostowy. W Chicago trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Na początku trzeciej dekady września pszenica na obu giełdach zakończyła spadki cen, wyznaczając ponad czteroletnie dołki notowań. Od tego momentu ceny - z krótkimi przerwami - rosną. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresów, w ostatnim miesiącu doszło do zmiany trendu średnioterminowego na wzrostowy.

Kukurydza. W Chicago trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. W Paryżu trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Podobnie jak w przypadku pszenicy, w ostatnim miesiącu doszło do zmiany trendu średnioterminowego na wzrostowy.

Oleiste: Rzepak - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Soja - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Canola - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Podobnie jak w przypadku zbóż, spadki cen oleistych zostały powstrzymane w trzeciej dekadzie września. Wzrost cen, który nastąpił od tamtej pory, pozwolił na zmianę trendu średnioterminowego na wzrostowy.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • edwin 2015-02-05 08:42:57
  niech się cena umacnia, to za miesiąc pójdzie do młyny 500 ton. DobrZ rzepaczkiem poczekam do kwietnia, 250 ton w magazynie pewnie będzie. Pieniądz nie nagli. Nawozy zakupione. Kredytu do spłaty żadnego nie ma. Maszyny wszystkie po przeglądach i naprawach. Piękne jest życie rolnika. Dziś kolejny dzień kabaretu. tzw. kabaretowa liga rolników. Popatrzę na fragmenty ze strajków na drogach, naprawdę nie ma nic lepszego. Nazbiera się takich kilku rolników niewolnikow i zadymy robią. Bo ekonomia znów ich oszukała. Napbrali kredytów bo muszą mieć sprzęt jak sąsiad, a tu lipa. sprzęt stoi bo co niby miałby obrabiać? Sami sobie podnieśliście koszty a teraz skowyt. Głowa na karku jest więcej warta niż kolektyw złozony z półgłówków
 • wd-40 2015-02-05 08:15:13
  Najpierw sprawdź kto jest właścicielem lub prezesem spółek pośredniczących w handlu a potem się wypowiadaj na temat pogody . To żeś się zapisał do PSL bo obiecywali pomoc w załatwieniu spraw to nie zwalnia cię od myślenia co to jest ten cały PSL . Za parę lat okaże się tak jak z naszymi politykami ; Bolek który twierdzi że wszyscy podpisywali to i ja podpisałem . Także obecna premier Kopacz najpierw wypierała się przynależności do ZSL (dziś PSL) a w końcu przyznała że się zapisała ale nie była działaczką i nie miała żadnych korzyści . Tak dziś zastanówcie się ci którzy jesteście obecnie w PSL by nie przynieść wstydu rodzinie a i potomkom . Bo choć przynależność do PSL to nie grzech ale wstyd . Lata szybko mijają a za przynależność do PSL nikt głowy ścinać nie będzie ale każdy będzie kojarzyć w przyszłości go z mataczem i krętaczem .
 • o rety 2015-02-04 22:12:37
  Jasne że zima kiepska to też wina psl.
 • wd-40 2015-02-04 20:29:08
  Jak uwzględnić kurs walut to po mimo wcześniejszych spadków cen na giełdach cena nie powinna spaść ale tu jest Polska ! Tu się kradnie oficjalnie w oczy . Polecam przyjrzenie się kto jest właścicielami spółek handlujących zbożem , kto eksportuje , jacy są pośrednicy to się okaże że nie do końca minister Sawicki nie ma wpływu na ceny bo wystarczy by powiedział do swoich kolegów z PSL -- mniej kradnijcie- i ceny zbóż by znormalniały . Podobnie jest w ubojniach , masarniach a i spółki przetwórstwa warzywnego to także klika . Trochę inaczej jest w owocach ale tam też są czarne owce PSL . Zmowy cenowe są gigantyczne i niech nikt nie próbuje wmówić że to rynek ustala ceny .
 • mix 2015-02-04 18:08:14
  Dokładnie, spadki to po jednym dniu zawirowań na giełdzie, a na wzrost to miesiąc trzeba czekać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.191.0
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.