Po poniedziałkowej sesji notowań, podczas której doszło do realizacji zysków pod koniec dni, zakończonej minimalnym wzrostem ceny wydawało się, że we wtorek cena spadnie w ramach korekty. Nie ukrywam, że notowania zaskoczyły mnie pozytywnie. Rynek rzepaku na giełdzie w Paryżu póki co jest bardzo mocny, a korekty odbywają się w trakcie dnia. W efekcie cztery ostatnie sesje zakończyły się wyznaczaniem nowych szczytów cenowych, a osiągnięty poziom notowań jest najwyższy od ponad 3,5 r.

Mocnym wsparciem notowań rzepaku był drożejący olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur. We wtorek, po wzroście ceny o 1,5 proc. wyznaczył nowy szczyt cenowy i jest najdroższy od pierwszej dekady maja 2012 r.

Po trzech dniach spadku minimalnie o 0,07 proc. podrożała soja na giełdzie w Chicago. Trwa karuzela pogodowa w Argentynie. W poniedziałek na zniżkę notowań soi oddziaływały informacje o poprawie pogody w Argentynie, gdzie obfite opady negatywnie wpływały na stan upraw soi w tym kraju. We wtorek z kolei powróciły prognozy obfitych opadów deszczu w przyszłym tygodniu.

Dobrą passę notuje również kanadyjski rzepak, który na giełdzie w Winnipeg podrożał siódmy raz z rzędu, tym razem o 0,7 proc. i jest najdroższy od 7 grudnia ub.r.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 0,47 proc. (427,25 euro/t- 1868 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,07 proc. (388,93 USD/t- 1583 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,71 proc. (523,40 CAD/t- 1607 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.